Niepokojąca sytuacja powodziowa w Małopolsce
Zwiększyła się ilość gmin i powiatów w Małopolsce, w których istnieje zagrożenie powodziowe. Stany alarmowe przekroczyło 6 rzek w regionie: Dunajec, Biała Tarnowska, Kamienica, Niedziczanka, Białka i Stradomka - poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego.
Najpoważniejsza sytuacja jest w Ciężkowicach (powiat tarnowski), gdzie Biała Tarnowska zalała niżej położoną część miejscowości. Z miasta oraz sąsiednich miejscowości - Gromnika, Tuchowa i Piotrowic - ewakuowano około 200 osób.
W Radgoszczy nastąpiło przerwanie wołów w dwóch miejscach. Z kolei w Szczucinie trwa uszczelnianie wołów.
Na trasie Tarnów - Nowy Sącz, ze względu na zalanie torów, są nieprzejezdne odcinki Łowczówek - Pleśna i Gromnik - Bobowa.
Po intensywnych opadach deszczu niebezpiecznie podniósł się poziom wód w rzekach na południu Małopolski. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie Nowego Sącza, gmin Ciężkowice (powiat tarnowski), Skrzyszów (powiat tarnowski), Krościenko (powiat nowotarski), Szczawnica (powiat nowotarski), Czchów (powiat brzeski), Dąbrowa Tarnowska (powiat dąbrowski) Radgoszcz (powiat dąbrowski).
Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Szerzyny (powiat tarnowski), Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno i Szczucin (powiat dąbrowski) oraz na tereniach powiatów gorlickiego i limanowskiego nowosądeckiego.
W ciągu ostatniej doby w wyniku intensywnych opadów deszczu nastąpił gwałtowny przyrost wody w rzekach i potokach w całym dorzeczu górnej Wisły. Obecnie opady występują jedynie na terenie powiatu tarnowskiego, zaś w pozostałych częściach województwa małopolskiego nastąpiła poprawa pogody.