Trwa ładowanie...
difre8h

Kościół chce pomóc ofiarom księży. Powołują fundację

Episkopat zakłada fundację, która wesprze pomoc osobom wykorzystanym przez duchownych. Ideę poparli wszyscy biskupi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fundacja ma wesprzeć osoby wykorzystywane przez księży
Fundacja ma wesprzeć osoby wykorzystywane przez księży (East News)
difre8h

Konferencja Episkopatu Polski na 384. zebraniu plenarnym podjęła decyzję o powołaniu Fundacji Świętego Józefa, której celem ma być wspomaganie istniejących inicjatyw i podejmowanie nowych działań na rzecz różnorodnej pomocy osobom skrzywdzonym przez osoby duchowne – jako wyraz solidarności z nimi.

Ideę powołania Fundacji poparli wszyscy biskupi.

Jak podaje portal gosc.pl, przewodniczącym Rady Fundacji będzie abp Wojciech Polak. W rozmowie z KAI Polak podkreślił, że "konieczne jest zintensyfikowanie działań już prowadzonych na rzecz osób zranionych we wspólnocie Kościoła i budowania skutecznego systemu prewencji".

difre8h

Do fundacji będą mogły zgłaszać się osoby skrzywdzone przez duchownych w dzieciństwie lub przed osiągnięciem pełnoletności. Dotyczy to jednak także osób bezradnych czy niepełnosprawnych, nawet jeśli zostały skrzywdzone w późniejszym wieku.

Abp Polak zaznaczył jednocześnie, że nie zwalnia to biskupów i wyższych przełożonych zakonnych z obowiązku pomocy pokrzywdzonym. "W najbliższym czasie Fundacja ma być zarejestrowana zgodnie z obowiązującym prawem o fundacjach" - informuje gosc.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

difre8h

Podziel się opinią

Share

difre8h

difre8h
Więcej tematów