Trwa ładowanie...

Wytyczne dla śledczych ws. Kościoła. "Rozwaga"

Prokuratorzy w relacjach z Kościołem powinni kierować się rozwagą, a w razie konieczności wglądu w dokumenty kanoniczne winni są o tym informować - takie wytyczne miały trafić do śledczych z Prokuratury Krajowej.

Share
Wytyczne dla śledczych ws. Kościoła. "Rozwaga"
Źródło: 123RF
d488cp1

Dokument mówi o tym, jak powinni się zachować prokuratorzy, jeśli Kościół dysponuje przydatnymi dla śledczych dokumentami w aktach procesu kanonicznego - podaje gazeta.pl, która dotarła do pisma datowanego na styczeń tego roku. Procesy takie mogą dotyczyć m.in. nadużyć i przestępstw seksualnych, w tym pedofilskich wśród księży.

Pismo PK do prokuratur regionalnych ma dotyczyć akt procesu kanonicznego i prawa wykorzystywania ich przez prokuratorów czy policjantów. "Zasada autonomii wymaga, aby organy państwa w swoich relacjach z instytucjami kościelnymi opierały się na współdziałaniu, rezygnując z wykorzystywania swoich uprawnień władczych w sposób antagonistyczny" - głoszą wytyczne, do których dotarł serwis "Gazety Wyborczej".

Mowa w nich również o tym, że "Kościół rządzi się w swych sprawach własnym prawem, swobodnie wykonuje władzę duchowną i jurysdykcyjną oraz zarządza swoimi sprawami".

Politycy PO i PiS reagują na kontrowersyjne słowa Wałęsy o Kornelu Morawieckim

Dalej pojawia się również sugestia o konieczności zachowania rozwagi, bo żądanie wydania dokumentów od duchownych może "potencjalnie pozostawać w kolizji z autonomią Kościoła". Biuro Prezydialne PK wskazuje również w piśmie, że powinien być mu zgłoszony każdy przypadek wystąpienia do władz kościelnych o udostępnienie dokumentów.

d488cp1

Serwis nie wyjaśnia, w jaki sposób udało mu się dotrzeć do dokumentu. Podkreśla, że PK zaprzeczała wcześniej, że istnienie pismo o takiej sygnaturze.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d488cp1

Podziel się opinią

Share
d488cp1
d488cp1
Więcej tematów