Trwa ładowanie...
d1uhbfr

Koronawirus w Polsce. Rząd może poluzować restrykcje. Powodem Wielkanoc

Od Niedzieli Wielkanocnej, która przypada na 12 kwietnia, Polacy będą mogli gromadzić się w kościołach w liczbie do 50 osób. Tak stanowi jeden z zapisów rozporządzenia rady ministrów. Z powodu epidemii koronawirusa, do 11 kwietnia zgromadzenia dotyczące kultu religijnego i pochówku będą ograniczone do 5 osób.
Share
Koronawirus w Polsce. Wielkanoc. Rząd może zwiększyć liczbę osób w zgromadzeniu.
Koronawirus w Polsce. Wielkanoc. Rząd może zwiększyć liczbę osób w zgromadzeniu.Źródło: PAP, Fot: PAP/Darek Delmanowicz
d1uhbfr

Mimo że aktualna sytuacja w kraju nie napawa optymizmem, a restrykcje rządu stają się coraz bardziej dotkliwe, od 12 kwietnia pewne ograniczenia mogą stać się mniej uciążliwe.

Koronawirus w Polsce. Rząd luzuje obostrzenia. Wielkanoc w większym gronie

Data szczególna, bo przypada na Niedzielę Wielkanocną, najważniejsze ze świąt w Kościele Katolickim. Od tego dnia Polacy będą mogli gromadzić się w kościołach w liczbie do 50 osób.

d1uhbfr

"Ograniczenia (...) polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu - w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania" - stanowi zapis rozporządzenia.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - minuta po minucie

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Koronawirus w Polsce. Nie tylko Wielkanoc

Przypomnijmy jednak, że rząd może jeszcze wspomniane rozporządzenie zmienić. Jak na konferencji prasowej mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski, decyzje co do Wielkanocy jeszcze zapadną.

d1uhbfr

Jeżeli decyzja nie ulegnie zmianie, 12 kwietnia praktykujący katolicy będą mogli spokojnie uczestniczyć we mszach świętych. Jeżeli, mimo panującej epidemii koronawirusa, biskupi nie udzielą dyspensy od uczestnictwa w liturgii Wielkiej Nocy nawet "będą musieli". Przypomnijmy, że praktykujący katolicy w okresie Wielkanocy muszą przyjąć komunię świętą, a także uczestniczyć w spowiedzi.

To nie jedyny zapis, który może stać się małym ustępstwem wobec obecnie obowiązujących restrykcji. Obecne rozporządzenie pozwala, by od 1 do 11 kwietnia we mszach świętych oraz pochówku uczestniczyło do 5 osób. Nie wliczają się w to osoby sprawujące liturgię oraz pracownicy zakładów pogrzebowych i grabarze.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Od 12 kwietnia pogrzeby również będą mogły odbywać się w większym gronie, podobnie jak msze i nabożeństwa.

Zapis rozporządzenia, który pozwala na zwiększenie liczby osób w zgromadzeniu. WP.PL
Zapis rozporządzenia, który pozwala na zwiększenie liczby osób w zgromadzeniu.Źródło: WP.PL, Fot: WP.PL

Czytaj: Koronawirus w Polsce. Tadeusz Rydzyk o epidemii: "To czas łaski"

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d1uhbfr

Podziel się opinią

Share
d1uhbfr
d1uhbfr
Więcej tematów