Koronawirus groźniejszy? Wielka Brytania alarmuje ws. szczepień czworonogów
Koronawirus może okazać się trudniejszy do zdławienia. Wielka Brytania informuje, że konieczne może okazać się szczepienie zwierząt, by zatrzymać rozprzestrzenianie się epidemii.
Koronawirus, co już udowodnił, może przenosić się na zwierzęta hodowlane i domowe. Wirus SARS-CoV-2 wykryto już u psa, ale także na fermach norek.
Koronawirus. Wielka Brytania alarmuje. Konieczne szczepienie zwierząt?
Teraz w Wielkiej Brytanii ukazało się pismo, w którym naukowcy podkreślają, że być może szczepionka na COVID będzie musiała być podawana także zwierzętom.
Na łamach czasopisma naukowego "Virulence" zespół badaczy z Earlham Institute w Norwich w Wielkiej Brytanii oraz University of Minnesota w USA tłumaczy, że zaszczepienie zwierząt może być jedynym sposobem na to, by zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Obostrzenia znikną wraz ze szczepieniami? Gowin: to na pewno będzie bodziec
"To nie jest nie do pomyślenia, że szczepienia niektórych gatunków zwierząt domowych może być konieczne, ażeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa" - czytamy w publikacji.
Jak dodaje jeden z autorów, mimo że nie ma dotychczas żadnego znanego przypadku przeniesienia się koronawirusa ze zwierzęcia domowego na człowieka, to nie można wykluczyć też takiej możliwości.
Koronawirus. Wielka Brytania: szczepienie zwierząt domowych może być niezbędne
"Ryzyko jest takie, że koronawirus zaczyna przechodzić, jak to miało miejsce w przypadku norek, ze zwierzęcia na zwierzę, a następnie zaczyna ewoluować w szczepy specyficzne dla zwierząt. Potem rozlewają się one z powrotem na populację ludzką i zasadniczo mamy do czynienia z nowym wirusem, który jest pokrewny, ale powoduje, że wszystko zaczyna się od nowa" - tłumaczy Kevin Tyler, redaktor naczelny "Virulence".
"Sensowne jest opracowanie szczepionek dla zwierząt domowych po prostu jako środka ostrożności, aby zmniejszyć to ryzyko. Jako ludzkość musimy być przygotowani na każdą ewentualność" - ocenia z kolei prof. Cock van Oosterhout z Wielkiej Brytanii.
Zdanie Brytyjczyków podzielają też naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. W ich opinii mutacje koronawirusa mogą doprowadzić do takiego momentu, w którym wirus znów przeniesie się na człowieka. W zupełnie innym wariancie.
"SARS-CoV-2 może zakażać się wiele gatunków zwierząt żywicieli: koty, psy, norki oraz inne gatunki dzikie i udomowione, dlatego też szczepienia zwierząt udomowionych mogą być konieczne" - tłumaczą Neilem Hallem oraz Hinh Ly z University of Minnesota.
Źródło: PAP