Trwa ładowanie...

Korea Płn. deklaruje gotowość ataku na amerykański lotniskowiec

Korea Północna zadeklarowała gotowość ataku na amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson. Został on skierowany przez prezydenta Trumpa na wody koreańskie w związku z groźbą nowego testu nuklearnego. Sytuacja robi się napięta,a dodatkowo Korea Północna przetrzymuje trzech Amerykanów.

Share
Korea Płn. deklaruje gotowość ataku na amerykański lotniskowiec
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d89uo5h

"Nasze rewolucyjne siły są w gotowości bojowej do zatopienia amerykańskiego lotniskowca atomowego jednym uderzeniem" - głosi komentarz zamieszczony w dzienniku "Rodong Sinmun", organie rządzącej Partii Pracy Korei. Gazeta porównała lotniskowiec do "wielkiego zwierzęcia" zaznaczając, iż atak na niego byłby "realnym ukazaniem naszej potęgi wojskowej".

Komentarz opublikowano na trzeciej stronie "Rodong Sinmun", poprzedzając go dwustronicową relacją z wizyty północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una na fermie trzody chlewnej.

d89uo5h

Władze USA nie ujawniły, gdzie znajduje się obecnie lotniskowcowa grupa uderzeniowa z USS Carl Vinson. Wiceprezydent Mike Pence oświadczył w sobotę, że przybędzie ona na miejsce "w ciągu dni", ale żadnych szczegółów nie podał. Japonia poinformowała o wysłaniu w piątek dwóch swych niszczycieli do wspólnych ćwiczeń z amerykańską grupą.

We wtorek przypada 85. rocznica utworzenia północnokoreańskich sił zbrojnych. Święta takie bywały w przeszłości okazją do testów uzbrojenia.

Korea Północna przeprowadziła pięć testów nuklearnych, w tym dwa w ubiegłym roku i pracuje nad pociskami balistycznymi zdolnymi dosięgnąć terytorium USA.

Amerykanie zatrzymani w Korei Płn.

Tymczasem Korea Północna aresztowała w piątek obywatela USA - poinformowała w niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap, sygnalizując zwiększenie do łącznie trzech liczby przetrzymywanych w tym państwie Amerykanów.

d89uo5h

Według anonimowych źródeł na jakie powołuje się Yonhap, pięćdziesięciokilkuletni obywatel USA pochodzenia koreańskiego o nazwisku Kim przybył przed miesiącem do Korei Północnej, by rozmawiać na temat pomocy humanitarnej. Aresztowano go w międzynarodowym porcie lotniczym Pjongjangu gdy wyjeżdżał z kraju.

Przedstawiciel południowokoreańskiej Państwowej Służby Wywiadowczej powiedział, że nic mu nie wiadomo o takim aresztowaniu.

22-letni amerykański student Otto Warmbier został aresztowany w Korei Północnej w styczniu ubiegłego roku i skazany przez tamtejszy sąd na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego. W marcu ubiegłego roku 62-letni obywatel USA pochodzenia koreańskiego Kim Dong Chul otrzymał tam wyrok 10 lat ciężkich robót w związku z oskarżeniem o działalność wywrotową.

Aresztowany w 2012 roku przez północnokoreańskie władze i skazany na 15 lat ciężkich robót za przestępstwa przeciwko państwu amerykański misjonarz Kenneth Bae został po dwóch latach zwolniony.

d89uo5h

Podziel się opinią

Share
d89uo5h
d89uo5h
Więcej tematów