Trwa ładowanie...
d37yc4e

Konflikt na Ukrainie. Separatyści intensywnie ostrzeliwują siły rządowe

W ciągu minionej doby na wschodzie Ukrainy doszło do jednego z najbardziej intensywnych ostrzałów sił rządowych, dokonanych przez prorosyjskich separatystów od podpisania w lutym mińskich porozumień o zawieszeniu broni. Zginęło ośmiu żołnierzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konflikt na Ukrainie. Separatyści intensywnie ostrzeliwują siły rządowe
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d37yc4e

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy oskarżyła Rosję, że dąży do całkowitego złamania ustaleń z Mińska i oświadczyła, że działania na linii frontu świadczą o przygotowaniach do otwartego ataku na pozycje ukraińskie.

RBNiO poinformowała, że na wschodzie zginęło ośmiu, a rannych zostało 16 żołnierzy ukraińskich. Separatyści użyli przeciwko siłom rządowym zakazanych mińskimi porozumieniami systemów artyleryjskich kalibru 152 mm, które już dawno powinny być wycofane poza linię walk.

Wraz ze wzrostem napięcia na umownych granicach z separatystycznymi "republikami" - doniecką i ługańską, ukraińskie służby odnotowują aktywizację grup dywersyjno-wywiadowczych przeciwnika na obszarach będących pod kontrolą Kijowa. "Ich celem jest destabilizacja sytuacji społeczno-politycznej, sianie paniki i podburzanie obywateli do prowokacyjnych działań, takich jak próby blokowania tras przed oddziałami Gwardii Narodowej i Sił Zbrojnych" - głosi komunikat RBNiO.

d37yc4e

O poważnym zaostrzeniu sytuacji w Donbasie mówił także Andrij Łysenko, rzecznik prowadzonej przeciwko separatystom operacji zbrojnej. Przeciwnik coraz częściej wykorzystuje ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi - oświadczył rzecznik na konferencji prasowej.

80 procent ataków na ukraińskie siły rządowe miało miejsce w obwodzie donieckim. "Cztery rejony największego napięcia to Switłodarsk, północne przedmieścia Gorłówki, wieś Nowhorodske i zachodnie przedmieścia Doniecka. Przeciwnik aktywnie używa tam artylerii i czołgów" - powiedział Łysenko. W okolicach Mariupola było stosunkowo spokojnie, choć i tu dochodziło do ostrzałów.

Turczynow: siły rządowe są dobrze przygotowane

W obwodzie ługańskim oddziały separatystów ostrzelały Stanicę Ługańską, Szczastia, Triochizbenkę, Krymskie i Zołote.

d37yc4e

Kilka dni wcześniej, w wywiadzie udzielonym agencji Interfax-Ukraina sekretarz RBNiO Ołeksandr Turczynow zapewnił, że mimo nasilenia działań wspieranych przez Moskwę bojowników siły rządowe są dobrze przygotowane, by stawić im opór.

- Obecność naszych wojsk w bezpośredniej bliskości Doniecka wywołuje niepokój Rosji, która rozumie, że Donieckowi cały czas grozi okrążenie. W tym samym czasie nasza linia obrony jest silna i próba rozpoznania bojem, przeprowadzona (w czerwcu) w Marjince, gdy przeciwnik chciał zajść nasze oddziały od tyłu pokazała, że jesteśmy gotowi do szybkiej i efektywnej odpowiedzi na jakiekolwiek zagrożenie - powiedział Turczynow.

d37yc4e

Podziel się opinią

Share
d37yc4e
d37yc4e
Więcej tematów