Trwa ładowanie...

Komisja Europejska chce walczyć z nadużywaniem alkoholu

Komisja Europejska (KE) przedstawiła zalecenia dla krajów członkowskich UE, mające pomóc im w walce z problemem nadużywania alkoholu. Co roku w Unii umiera z tego powodu około 195 tys. osób.

Komisja Europejska chce walczyć z nadużywaniem alkoholuŹródło: AFP
d1xl552
d1xl552

KE, która była obiektem ogromnego lobbingu ze strony producentów alkoholu, w swojej strategii "antyalkoholowej" nie przedstawiła żadnych propozycji legislacyjnych. Zamiast zaproponować np. zakaz reklamy alkoholu w całej UE, KE woli wspierać kraje członkowskie i przemysł w kampaniach informacyjnych i "wymianie najlepszych doświadczeń". Dziennikarze krytykowali na konferencji prasowej takie "rozwodnione" podejście.

Podstawowa odpowiedzialność spoczywa w rękach krajów członkowskich - powiedział komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianu. Podkreślił też, że KE nie jest zaniepokojona umiarkowanym spożyciem alkoholu, lecz jedynie jego nadużywaniem.

Alkohol jest bezpośrednia przyczyną około 7,5% wszystkich przypadków śmierci w krajach UE. Szczególnie zagrożeni są młodzi ludzie. Ponad 10% zgonów kobiet i 25% mężczyzn w wieku od 15 do 29 lat jest związanych z nadużywaniem alkoholu. Jeszcze bardziej dramatyczne dane dotyczą wypadków drogowych. W przybliżeniu jeden wypadek na cztery ma związek ze spożyciem alkoholu. W wypadkach tych co roku ginie w UE co najmniej 10 tys. osób.

W strategii walki z nadużywaniem napojów wyskokowych KE proponuje konkretne działania, najczęściej takie, które jej zdaniem sprawdziły się już w jakimś kraju członkowskim.

d1xl552

Zaproponowano na przykład obniżyć dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla kierowców do 0,5 mg/ml. Zdaniem KE, obniży to śmiertelność w wypadkach drogowych u mężczyzn o 25% i u kobiet o 10%.

Zero tolerancji dla jazdy po alkoholu KE proponuje natomiast dla młodych ludzi, a także świeżo upieczonych kierowców oraz kierowców transportu publicznego i przewożących towary, zwłaszcza niebezpieczne. Dla nich KE proponuje całkowity zakaz jazdy po spożyciu jakiejkolwiek dawki alkoholu.

KE apeluje też do krajów, by "zrewidowały" swoje regulacje dotyczące minimalnego wieku osób uprawnionych do zakupu alkoholu, zwłaszcza tam, gdzie ten wiek jest niższy niż 18 lat.

Inna "propozycja do rozważenia", która zapewne nie spodoba się producentom alkoholu, to etykietki na butelkach z napojami alkoholowymi, informujące o złym wpływie alkoholu na kobiety w ciąży i ich przyszłe dzieci. Dwa kraje UE - Francja i Finlandia - już zapowiedziały, że planują wprowadzenie takich informacji.

d1xl552

Większość propozycji KE dotyczy szeroko rozumianych kampanii informujących - np. w szkołach czy punktach sprzedaży - o skutkach powodowanych przez nadużywanie alkoholu. Komisja zaleca też wzmocnienie działań uniemożliwiających sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym oraz osobom poniżej określonego wieku.

Zdaniem wicepremiera Andrzeja Leppera, który przebywał w Luksemburgu na posiedzeniu ministrów rolnictwa państw UE, "nigdy za wiele informacji o szkodliwości alkoholu", również na etykietkach wódki. Jego zdaniem "zerowy" limit alkoholu we krwi powinien dotyczyć wszystkich kierowców, a nie tylko młodych czy pracujących w transporcie publicznym.

Inga Czerny

d1xl552
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xl552
Więcej tematów