Trwa ładowanie...

Kolejne mogiły powstańcze przejdą renowację na Wojskowych Powązkach

Wszystko, dzięki przeprowadzonej kweście.

Kolejne mogiły powstańcze przejdą renowację na Wojskowych Powązkach
d3j6yot
d3j6yot

Siedem kolejnych mogił powstańczych na stołecznych Wojskowych Powązkach ma zostać do końca roku wyremontowanych dzięki tegorocznej zbiórce na ten cel - poinformowało PAP Muzeum Powstania Warszawskiego. Wiele miejsc spoczynku uczestników powstania warszawskiego znajdujących się na Wojskowych Powązkach wymaga opieki i renowacji. Niektóre należy zbudować od podstaw, inne - odrestaurować. Mogiły bywają zdewastowane, zarośnięte, zdarza się, że nie posiadają żadnych śladów wskazujących na istnienie w tym miejscu grobu.

Do końca roku ma zostać wyremontowanych siedem kolejnych powstańczych miejsc spoczynku. W jednym z nich nr A-27-8-22 pochowano Janinę i Tadeusza Jankowskich, łączniczkę i porucznika armii powstańczej. Zginęli razem 31 sierpnia 1944 r. przysypani gruzami kamienicy przy ul. Siennej. W drugiej A-25-16-16 spoczywa strzelec Janusz Szybowski "Przemysław". Podczas powstania walczył m.in. w Batalionie "Ruczaj". Uczestniczył m.in. w szturmie na koszary SS i SA przy ul. Koszykowej. Ranny w gmachu Poselstwa Czechosłowackiego na tej samej ulicy. Poległ 16 września 1944 r. na ul. 6-go Sierpnia.

Łączniczkę w stopniu strzelca Elżbietę Pniewską pochowano w kolejnej z restaurowanych kwater A-27-4-8. Pniewska w powstaniu walczyła w Batalionie "Ruczaj" na szlaku bojowym na Śródmieściu Południowym. Poległa 5 sierpnia 1944 r. W innej z mogił nr A-27-12-18 spoczywa strzelec Andrzej Brykalski ze Zgrupowania "Żaglowiec" 21. Warszawskiego Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" AK. Zginął 1 września 1944 r. razem z kolegą Stefanem Zozulińskim w piwnicy zbombardowanej kamienicy przy pl. Wilsona 10, gdzie mieścił się szpital polowy.

- Od lipca 2015 roku zebraliśmy już ponad 80 tys. zł. Dzięki tym środkom kwotą 10 tys. zł wsparliśmy remont pierwszego w Polsce pomnika Powstania Warszawskiego w Słupsku oraz budowę pomnika gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Tegoroczna zbiórka została zorganizowana pod hasłem "Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich". Można ją wesprzeć dokonując wpłaty na konto 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191 lub wrzucając datki do skarbony znajdującej się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zbiórkę prowadzi społecznie Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku pod honorowym patronatem Muzeum.

d3j6yot

Celem kwesty jest odtworzenie i odrestaurowanie zniszczonych mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, a także odnowienie miejsc pamięci powstania, głównie pomników i tablic pamiątkowych, na terenie kraju. W ramach odbywającej się od 2004 r. kwesty zgromadzono już ponad 450 tys. zł. Datki umożliwiły renowację ponad 70 zaniedbanych i zniszczonych mogił powstańców warszawskich. Wyremontowane zostały nagrobki na Wojskowych i Starych Powązkach oraz na Cmentarzu Bródnowskim. W roku kolejnym zaplanowano odrestaurowanie następnych 20 mogił.

d3j6yot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j6yot
Więcej tematów