Kolejne kraje ogłaszają żałobę narodową

Słowacki rząd poinformował, że w dniu pogrzebu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zostanie ogłoszona na Słowacji żałoba narodowa. Słowacja jest kolejnym krajem, który zdecydował o wprowadzeniu żałoby narodowej w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wielu innych najważniejszych osób w kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejne kraje ogłaszają żałobę narodową
WP

Na razie nie ustalono jeszcze daty pogrzebu.
Jak pisze agencja CTK, przed polską ambasadą w Bratysławie ludzie zapalają znicze i składają kwiaty. Arcybiskup Bratysławy Stanislav Zvolensky będzie celebrował we wtorek mszę żałobną w katedrze św. Marcina.

Czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w dniu pogrzebu polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego również w Czechach zostanie ogłoszona żałoba narodowa.

"Prezydent i rząd Republiki Czeskiej podjęli decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej w dniu pogrzebu i uczczeniu minutą ciszy ofiar katastrofy" - głosi komunikat czeskiego MSZ.

WP

Wcześniej o żałobie narodowej w związku z katastrofą polskiego samolotu prezydenckiego, w której zginęła para prezydencka oraz wielu najwyższych urzędników państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, informowała Ukraina. Tam żałoba narodowa będzie obowiązywała w poniedziałek.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ogłosił w niedzielę, że poniedziałek będzie dniem żałoby narodowej w związku z katastrofą pod Smoleńskiem. Dzień wcześniej Janukowycz złożył Polakom wyrazy współczucia w związku z tragiczną śmiercią prezydenta.

Trzydniowa żałoba narodowa rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 7. również na Litwie. Rząd Litwy ogłosił żałobę na nadzwyczajnym posiedzeniu. Żałoba na Litwie będzie obowiązywała do środy, godz. 22.00.

Trzydniowa żałoba narodowa obowiązuje także w Brazylii. Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva w depeszy do Bronisława Komorowskiego i Donalda Tuska złożył na ich ręce "szczere i braterskie kondolencje dla narodu polskiego w imieniu narodu i rządu brazylijskiego oraz swoim własnym".

WP

O żałobie zadecydowała też Unia Europejska. Dniem żałoby w Brukseli będzie poniedziałek. Flagi UE zostały opuszczone do połowy masztu już w sobotę.

W poniedziałek żałoba narodowa będzie obowiązywała również w Rosji. Jak zwracają komentatorzy jest to gest szczególny, gdyż jeszcze nigdy Rosja nie ogłaszała żałoby narodowej w związku ze śmiercią osób nie będących obywatelami rosyjskimi.

W Polsce tygodniowa żałoba narodowa obowiązuje od soboty od godziny 18. Ogłosił ją Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który po śmierci Prezydenta pełni obowiązki głowy państwa.

Polub WP Wiadomości
WP
WP