Trwa ładowanie...
d39yblg

Kłopotliwe pytanie zagranicznego dziennikarza do Dudy. Odpowiedź była krótka

W trakcie konferencji prasowej po przemówieniu Andrzeja Dudy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ polski prezydent zmierzył się z pytaniami dziennikarzy. Jedno z nich dotyczyło Donalda Trumpa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pytanie do Andrzeja Dudy padło z ust jednego z zagranicznych dziennikarzy
Pytanie do Andrzeja Dudy padło z ust jednego z zagranicznych dziennikarzy (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d39yblg

Rozmowy dotyczyły m.in. broni nuklearnej, głównie w kontekście Iranu i Korei Północnej, a także sytuacji Syrii i Ukrainy. Po objęciu niestałego członkostwa w ONZ, dla Polski była to pierwsza okazja do zabrania głosu na szczeblu głowy państwa.

W trakcie konferencji po przemówieniu Dudy pojawiło się pytanie o kontrowersyjne słowa Donalda Trumpa nt. "fake neswów". Padło z ust jednego z zagranicznych dziennikarzy, po angielsku.

- Panie prezydencie, ostatnio pozytywnie odniósł się pan do prezydenta Trumpa, jak pan powiedział, "bitwy z fake news". Nie znam polskiego, nie wiem czy pan się do tego odniósł do tej pory. Co ma pan na myśli mówiąc o "bitwie z fake news"? Bo, jak pan wie, prezydent Trump określa tym mianem uznane amerykańskie media. Czy mógłby pan wytłumaczyć te komentarze? - poprosił dziennikarz.

d39yblg

Reakcja Dudy? Krótka i z uśmiechem na twarzy: "Najważniejsza jest prawda. Czysta prawda". Tylko tyle i aż tyle. Po tych słowach konferencja została zakończona.

"Nagrody" od Trumpa

W czwartek Donald Trump przyznał długo oczekiwane nagrody dla mediów w kategorii "fake news". Na liście znalazało się 11 podanych przez media informacji, które okazały się "fake newsami". Wśród nagrodzonych znalazły się telewizja CNN, dzienniki "Washington Post" i "New York Times", magazyn "Time" oraz stacja ABC News.

Ale nie tylko. Na ósmym miejscu uplasował się "Newsweek". Powodem było opublikowanie fałszywego materiału dotyczącego wizyty prezydenta USA w Polsce i jego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Tygodnik podał wówczas informację, że Agata Kornhauser-Duda nie uścisnęła dłoni prezydenta Trumpa, jedynie jego żony Melanii Trump. W rzeczywistości pierwsza dama Polski najpierw uścisnęła dłoń pierwszej damy USA, a następnie przywódcy Stanów Zjednoczonych.

d39yblg

Do przyznanych przez Trumpa nagród dla "fake newsów" jeszcze tego samego dnia odniósł się Andrzej Duda na Twitterze. "Prezydent Trump właśnie znów podkreślił moc fake newsów. Dziękuję. Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska. Polska bezpośrednio doświadcza potęgi fake newsów. Wielu europejskich, a nawet amerykańskich urzędników kształtuje swoje opinie o Polsce w oparciu o nieustający napływ fake newsów" - stwierdził.

d39yblg

Podziel się opinią

Share

d39yblg

d39yblg
Więcej tematów