Trwa ładowanie...
d3i9ff4

Julia Przyłębska krytykuje Andrzeja Rzeplińskiego. Upomina też Małgorzatę Gersdorf

Spór o zmiany w polskim sądownictwie trwa. Zdaniem Julii Przyłębskiej, prezes Trybunału Konstytucyjnego, nie wszyscy powinni się wypowiadać. Według niej jej poprzednik Andrzej Rzepliński oraz Małgorzata Gersdorf, I prezes SN "uzurpują sobie kompetencje".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na stanowisku prezesa TK Julia Przyłębska zastąpiła Andrzeja Rzeplińskiego
Na stanowisku prezesa TK Julia Przyłębska zastąpiła Andrzeja Rzeplińskiego (East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)
d3i9ff4

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński i I Prezes Sąd Najwyższego sprzeciwiają się reformie sądownictwa forsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. W rozmowie z "Gazetą Polską" odniosła się do tego prezes TK Julia Przyłębska.

- Obserwując aktywność medialną pana Rzeplińskiego i słuchając jego opinii, zastanawiałam się, kiedy zacznie jednoosobowo orzekać "w imieniu praworządności" - jako ten, który ma do niej wyłączny dostęp - o wszelkich aktach prawnych, urzędowych oraz orzeczeniach trybunałów i sądów w sposób ostateczny - podkreśliła Przyłębska.

- Mamy do czynienia z ordynarnym zamachem konstytucyjnym - mówił Rzepliński, kiedy komentował kandydatów PiS na sędziów TK. Mowa o kontrowersyjnych postaciach z PiS - Stanisławie Piotrowiczu i Krystynie Pawłowicz. Co na to Przyłębska? - Pan prezes Andrzej Rzepliński przyznał sobie kompetencje do decydowania, kto jest, a kto nie jest sędzią Trybunału - zaznaczyła.

d3i9ff4

Zobacz też: Andrzej Duda coraz odważniej o sędziach. "Powinniśmy rozpocząć Duda-exit"

Przyłębska zwraca uwagę, że dyskusja o wymiarze sprawiedliwości nie jest, czego żałuje, "prawniczą cywilizowaną rozmową", a "sporem politycznym o niskim poziomie kultury, prowadzonym z wielką zapiekłością". W tym sporze, jak zauważa prezes TK, uczestniczą osoby, które z racji statusu, nie powinny brać w nim udziału. - Mam na myśli w szczególności kilku sędziów TK w stanie spoczynku oraz sędziów sprawujących wymiar sprawiedliwości - wyjaśniła.

d3i9ff4

Prezes TK o I Prezes SN

Prezes TK twierdzi, że Małgorzata Gerdorf również "uzurpuje sobie kompetencje". Tym razem chodzi o "kwestionowanie legalności funkcjonowania różnych podmiotów TK, jego prezesa i sędziów".

Za "absurdalne i skandaliczne" Przyłębska uważa wypowiedzi opozycji, która mówi o "sędziach dublerach". - Wszyscy sędziowie zostali wybrani zgodnie z obowiązującym prawem - zaznaczyła prezes TK. Przypomnijmy, że w Trybunale Konstytucyjnym sędziowie nazywani "dublerami" to ci, którzy zostali wybrani do TK przez Sejm w sytuacji, gdy ich stanowiska było już obsadzone przez innych sędziów, wybranych przez poprzedni Sejm, ale niezaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

d3i9ff4

Przyłębska przyznała też, że nie ma problemu z tym, by były polityk został sędzią. - Raczej problemem jest to, że sędzia staje się politykiem - stwierdziła.

Przeczytaj także: Przyjaciele prezesa PiS. Z nimi spotyka się Kaczyński

Źródło: "Gazeta Polska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3i9ff4

Podziel się opinią

Share

d3i9ff4

d3i9ff4
Więcej tematów