Trwa ładowanie...
julia przyłębska

Julia Przyłębska krytykuje Andrzeja Rzeplińskiego. Upomina też Małgorzatę Gersdorf

Spór o zmiany w polskim sądownictwie trwa. Zdaniem Julii Przyłębskiej, prezes Trybunału Konstytucyjnego, nie wszyscy powinni się wypowiadać. Według niej jej poprzednik Andrzej Rzepliński oraz Małgorzata Gersdorf, I prezes SN "uzurpują sobie kompetencje".

Share
Julia Przyłębska krytykuje Andrzeja Rzeplińskiego. Upomina też Małgorzatę Gersdorf
Źródło: East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER
d306rdm

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński i I Prezes Sąd Najwyższego sprzeciwiają się reformie sądownictwa forsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. W rozmowie z "Gazetą Polską" odniosła się do tego prezes TK Julia Przyłębska.

- Obserwując aktywność medialną pana Rzeplińskiego i słuchając jego opinii, zastanawiałam się, kiedy zacznie jednoosobowo orzekać "w imieniu praworządności" - jako ten, który ma do niej wyłączny dostęp - o wszelkich aktach prawnych, urzędowych oraz orzeczeniach trybunałów i sądów w sposób ostateczny - podkreśliła Przyłębska.

d306rdm

- Mamy do czynienia z ordynarnym zamachem konstytucyjnym - mówił Rzepliński, kiedy komentował kandydatów PiS na sędziów TK. Mowa o kontrowersyjnych postaciach z PiS - Stanisławie Piotrowiczu i Krystynie Pawłowicz. Co na to Przyłębska? - Pan prezes Andrzej Rzepliński przyznał sobie kompetencje do decydowania, kto jest, a kto nie jest sędzią Trybunału - zaznaczyła.

Zobacz też: Andrzej Duda coraz odważniej o sędziach. "Powinniśmy rozpocząć Duda-exit"

Przyłębska zwraca uwagę, że dyskusja o wymiarze sprawiedliwości nie jest, czego żałuje, "prawniczą cywilizowaną rozmową", a "sporem politycznym o niskim poziomie kultury, prowadzonym z wielką zapiekłością". W tym sporze, jak zauważa prezes TK, uczestniczą osoby, które z racji statusu, nie powinny brać w nim udziału. - Mam na myśli w szczególności kilku sędziów TK w stanie spoczynku oraz sędziów sprawujących wymiar sprawiedliwości - wyjaśniła.

Prezes TK o I Prezes SN

Prezes TK twierdzi, że Małgorzata Gerdorf również "uzurpuje sobie kompetencje". Tym razem chodzi o "kwestionowanie legalności funkcjonowania różnych podmiotów TK, jego prezesa i sędziów".

d306rdm

Za "absurdalne i skandaliczne" Przyłębska uważa wypowiedzi opozycji, która mówi o "sędziach dublerach". - Wszyscy sędziowie zostali wybrani zgodnie z obowiązującym prawem - zaznaczyła prezes TK. Przypomnijmy, że w Trybunale Konstytucyjnym sędziowie nazywani "dublerami" to ci, którzy zostali wybrani do TK przez Sejm w sytuacji, gdy ich stanowiska było już obsadzone przez innych sędziów, wybranych przez poprzedni Sejm, ale niezaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Przyłębska przyznała też, że nie ma problemu z tym, by były polityk został sędzią. - Raczej problemem jest to, że sędzia staje się politykiem - stwierdziła.

Źródło: "Gazeta Polska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d306rdm

Podziel się opinią

Share
d306rdm
d306rdm
Więcej tematów