Trwa ładowanie...

Józef Piłsudski. 85. rocznica śmierci marszałka

12 maja mija 85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Marszałek zmarł na nowotwór złośliwy wątroby. Po śmierci żegnały go tłumy. Ostatnie pożegnanie Józefa Piłsudskiego odbyło się ze wszelkimi honorami.

Józef Piłsudski. 85. rocznica śmierci marszałkaŹródło: Getty Images
d1on3ub

85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Dokładnie 85 lat temu, 12 maja 1935 roku zmarł marszałek Józef Piłsudski. Chorował przez wiele miesięcy, a jego stan ciągle się pogarszał. Pojawiała się gorączka, problemy ze snem, opuchlizna nóg, bóle brzucha i wymioty. Marszałek Piłsudski zaczął więc stosować najpierw dietę lekkostrawną, a później głodówkę, która doprowadziła do utraty wagi i wycieńczenia organizmu. Jak jednak pisze prof. Andrzej Garlicki w biografii Józefa Piłsudskiego, kuracja głodowa mogła być też wynikiem utraty apetytu, która z kolei była symptomem rozwijającej się choroby nowotworowej. Diagnozę potwierdzającą nienadający się już do operowania złośliwy nowotwór wątroby u Józefa Piłsudskiego postawił ostatecznie 21 kwietnia 1935 roku lekarz z Wiednia, prof. Karl Wenckebach. Marszałek zmarł w Pałacu Belwederskim, 12 maja.

Józef Piłsudski zmarł 85 lat temu. Żegnały go tłumy

Po śmierci Józefa Piłsudskiego wykonaną ze srebra trumnę, pokrytą suknem z godłem Rzeczypospolitej, wystawiono na katafalku w Belwederze. Przez dwa kolejne dni, 13 i 14 maja, czterej oficerowie, dwóch podoficerów i dwóch szeregowych pełniło przy niej wartę honorową. Józef Piłsudski został złożony w trumnie ubrany w mundur i przepasany wstęgą orderu Virtuti Militari. Na piersi miał ordery bojowe, a w ręku obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Obok trumny znajdowała się czapka maciejówka, buława marszałkowska, szabla i serce Józefa Piłsudskiego, zamknięte w kryształowej urnie.

Zgodnie z ostatnią wolą marszałka Józefa Piłsudskiego, jego serce złożono w urnie, by je pochować w Wilnie, gdzie spoczywają także jego żołnierze, którzy w 1919 roku jemu, jako wodzowi "Wilno jako prezent pod nogi rzucili”. Józef Piłsudski chciał również, by do Wina sprowadzić prochy jego matki i pochować je nad jego sercem.

d1on3ub

Trumnę z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego 15 maja przewieziono do Katedry św. Jana, gdzie żegnały go tłumy. Każdy chciał przejść obok trumny i pożegnać się z marszałkiem. Niektórzy czekali w kolejce nawet kilkanaście godzin.

17 maja trumnę z ciałem Piłsudskiego przewieziono pociągiem do Krakowa. Na trasie pociągu również ustawiły się tysiące Polaków. Ludzie widzieli ją dokładnie, ponieważ była umieszczona na platformie i oświetlona reflektorami. Wartę przy niej trzymali generałowie, oficerowie i szeregowi.

Józef Piłsudski został pochowany w Krakowie na Wawelu

18 maja pociąg dotarł do Krakowa. Trumnę z ciałem zmarłego marszałka Józefa Piłsudskiego przewieziono na Wawel, gdzie odbyło się ostatnie pożegnanie. Do Katedry Wawelskiej, przy dźwiękach dzwonu Zygmunta, trumnę wnieśli generałowie. Po Mszy Świętej, ciało Józefa Piłsudskiego złożono w krypcie św. Leonarda. Na zakończenie uroczystości oddano 101 strzałów armatnich ze Wzgórza Wawelskiego.

(Tekst powstał na podstawie artykułu opublikowanego przez PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d1on3ub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1on3ub
Więcej tematów