Trwa ładowanie...

Jest lista chętnych na sędziów Sądu Najwyższego

Krajowa Rada Sądownictwa ma już pełną listę kandydatów na sędziów SN. 25 osób kandyduje na 11 miejsc.

Jest lista chętnych na sędziów Sądu NajwyższegoŹródło: Fotolia
dul4iw2
dul4iw2

Jak podaje "Rzeczpospolita", w poniedziałek KRS powoła zespoły do oceny poszczególnych kandydatów na sędziów SN. Wybranym udzieli rekomendacji.

Kandydaci do Sądu Najwyższego

Do Izby Cywilnej kandydatami są Sokal Piotr, Bagińska Lidia, Ibek-Pasowicz Artur, Pawłyszcze Dariusz, Jasiński Dariusz Marcin, Jędrzejewski Piotr Andrzej, Wesołowski Krzysztof Andrzej, Gruszka Marek Aleksander, Jurczak Marek Mateusz, Jewulski Krzysztof Marek, Grzesiowski Krzysztof, Żurek Waldemar.

Do Izby Karnej kandydatami są Kierzynka Rafał Krzysztof, Łopuszański Marek, Szatko Łukasz Marcin, SielickiDariusz, Motuk Marek Marian i Zgoliński Igor Dominik.

dul4iw2

Do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kandydują natomiast Bielecki Leszek, Maciejko Wojciech Grzegorz, Stelina Jakub, Sieniawski Maciej Tomasz, Krupiński Rafał Lucjan, Iwańczyk Wojciech i Bronowicka Edyta Janina.

200 kandydatów, 44 wakaty

Prezydent, wraz z nową Krajową Radą Sądownictwa, ma obowiązek uzupełnienia składu sędziowskiego Sądu Najwyższego, który zgodnie z ustawą i regulaminem, nadanym przez Andrzeja Dudę, ma liczyć 120 osób.

W czerwcu, jeszcze w porozumieniu z I Prezes Małgorzatą Gersdorf, prezydent wydał obwieszczenie o 44 wakatach w SN, obejmujących siedem stanowisk w Izbie Cywilnej SN, jedno w w Izbie Karnej wolne; w nowej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przewidziano 20 stanowisk do obsadzenia, a w Izbie Dyscyplinarnej 16 stanowisk.

Zgłosiło się ponad 200 osób, których opiniowała nowa Krajowa Rada Sądownictwa. Pod koniec sierpnia wyłoniła ona łącznie 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej Sądu Najwyższego.

dul4iw2

Ostateczna lista z rekomendacjami KRS została wysłana do prezydenta Dudy. Prezydent nie jest związany żadnym terminem, by powołać sędziego SN.

Kontrowersyjne zapisy ustawy o SN

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym od wielu miesięcy budzi kontrowersje. Interesuje się nią Komisja Europejska, zarzucając przyjętym w niej zapisom, że naruszają sędziowską niezależność. Kontrowersje budzi m.in. przenoszenie sędziów w stan spoczynku po ukończeniu przez nich 65 roku życia.

Kontrowersje budzi także nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa, która oceniała kandydatów na sędziów SN oraz fakt, że obwieszczenie prezydenta o naborze kandydatów nie miało kontrasygnaty premiera.

dul4iw2

W sierpniu Sąd Najwyższy przesłał pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek.

Co więcej, Sąd Najwyższy, na mocy przepisów kodeksu cywilnego, zdecydował także o zawieszeniu stosowanie zmienionych artykułów ustawy o SN, których dotyczą pytania do unijnego TS.

Rozpatrywanie wniosku Sądu Najwyższego przez TSUE rozpoczęło pod koniec sierpnia.

dul4iw2

Na początku września SN skierowal do TSUE kolejne dwa pytania. Dotyczą one kwestii niezależności władzy sądowniczej w Polsce. W środę SN, a konkretnie Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, skierowała do TSUE kolejne dwa pytania - dotyczące przenoszenia sędziów w stan spoczynku. Zadano je w związku z toczącą się sprawą dwóch sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat i otrzymali na początku lipca pisma od prezydenta zawiadamiające o ich przejściu w stan spoczynku.

Wystąpili oni z pozwami o ustalenie istnienia stosunku służbowego sędziego SN. W pozwie, który złożyłi w Sądzie Najwyższym wskazali, że odesłanie ich w stan spoczynku jest niezgodne z konstytucją, z prawem międzynarodowym, a także, że pisma prezydenta, w których Andrzej Duda poinformował ich o przejściu w stan spoczynku, nie mają kontrasygnaty premiera.

Zażądali ustalenia przed sądem, czy wygasł ich stosunek pracy i czy mogą nadal wykonywać czynności sędziowskie. By nie doszło do tego, że ich sytuacja stanie się nieodwracalna, wnieśli także o środek zapobiegawczy, czyli wydanie postanowienia, że prezydent i KRS nie mogą powoływać sędziów na ich miejsca.

dul4iw2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wojna o lokale zastępcze. Mieszkańcy nazywają je "norami" i "ruderami"

dul4iw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dul4iw2
Więcej tematów