Jerzy Stępień ma usłyszeć zarzuty. Uczestniczył w wiecu PO
Wystąpił na politycznym wiecu Platformy Obywatelskiej. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień może nie uniknąć kłopotów. Sąd Dyscyplinarny w TK nakazał rzecznikowi dyscyplinarnemu TK postawienie sędziemu w stanie spoczynku zarzutów.
25.01.2018 | aktual.: 28.03.2022 10:45
Sąd Dyscyplinarny TK znowu wraca do Marszu Wolności organizowanego przez Platformę Obywatelską, w którym wziął udział też sędzia w stanie spoczynku.
O sprawie donosi TVP Info. Przypomnijmy, że w listopadzie rzecznik dyscyplinarny, sędzia TK Stanisław Rymar odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Teraz sąd uchylił to postanowienie.
W czwartek odbyło się drugie posiedzenie Sądu Dyscyplinarnego TK w sprawie Stępnia. Sąd nakazał rzecznikowi dyscyplinarnego TK postawić Stępniowi zarzut czynnego udziału w wiecu politycznym w dniu 6 maja 2017 r. Na Marszu Wolności lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział rozliczenie obecnie rządzących za łamanie prawa. - Ci wszyscy, którzy łamali prawo, odpowiedzą za to, rozliczymy ich - mówił.
Zobacz także
Kulisy sprawy
O możliwości postawienia przed sądem dyscyplinarnym Stępnia prezes TK Julia Przyłębska powiedziała po raz pierwszy w rozmowie z TVP pod koniec czerwca. - Co do zachowania sędziego w stanie spoczynku, to jest rzeczywiście przypadek, w którym sędzia uczestniczył w politycznym wiecu. To już nie mówimy o przedstawianiu swoich poglądów, tylko po prostu o politycznym wiecu. Toteż tutaj będzie prawdopodobnie postępowanie prowadzone, dlatego że wpłynął taki wniosek i muszę na to zareagować - powiedziała. Nie chciała jednak potwierdzić informacji, że chodzi o Jerzego Stępnia.
Co na to sam zainteresowany? Sędzia Stępień nie czuje się winny. Podkreślał, że udział w Marszu brał jako obywatel.
Zgodnie z konstytucją zarówno sędzia czynny, jak i w stanie spoczynku, nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. W efekcie postępowania dyscyplinarnego sędzia w stanie spoczynku może być nawet pozbawiony emerytury.
Źródło: TVP Info