Jakie są objawy udaru cieplnego? Nie lekceważ go
Lato to pora roku, gdy sporo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Często wyjeżdżamy nad wodę, gdzie w upale przesiadujemy na plaży. Co zrobić, jeśli wystąpi u nas udar cieplny?
Gdy za oknem panują letnie temperatury, staramy się wykorzystać świetną pogodę i wychodzimy na świeże powietrze. Wiele osób wyjeżdża nad Morze Bałtyckie, by spędzić czas nad wodą. Warto jednak uważać nie tylko na bezpieczeństwo w wodzie. Wyjazd może się zakończyć udarem cieplnym.
Jakie są objawy udaru cieplnego?
Udar cieplny to reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na nasze ciało - często połączonej z wysoką wilgotnością i brakiem lub bardzo małym ruchem powietrza. Temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć.
Objawy:
- wysoka temperatura ciała (powyżej 39°C);
- gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra;
- szybkie, dobrze wyczuwalne tętno;
- możliwa utrata przytomności.
Co zrobić jeśli wystąpią objawy?
Udaru cieplnego nie należy lekceważyć. Gdy tylko wystąpią powyższe objawy, warto skorzystać z pomocy lekarskiej. Udar cieplny może spowodować bardzo poważne problemy zdrowotne.
Czytaj także: Co oznacza czerwona flaga?
Co zrobić jeśli wystąpią objawy udaru cieplnego? Oto wytyczne opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia:
- zadzwoń pod numer 112 lub 999 i natychmiast wezwij pomoc;
- przenieś się w chłodniejsze miejsce;
- obniż temperaturę ciała zimnymi okładami lub nawet zimną kąpielą / zimnym prysznicem;
- NIE podawaj płynów!
Jeśli wystąpią wymienione objawy, należy bezzwłocznie wezwać pomoc! Jeśli pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.