Trwa ładowanie...

Bezpieczeństwo nad wodą. Gdy widzisz ten znak, możesz wejść do wody

Wakacje już się rozpoczęły i tłumy Polaków wyjeżdżają na wypoczynek nad zbiorniki wodne. Na wielu z nich oblegane przez turystów są strzeżone kąpieliska. Kiedy można się bezpiecznie kąpać?

Plaża nad Morzem BałtyckimPlaża nad Morzem BałtyckimŹródło: Getty Images, fot: Maciej Luczniewski/NurPhoto
dl2xlzv

21 czerwca rozpoczęło się lato. Coraz wyższe temperatury powietrza sprawiają, że Polacy wyjeżdżają wypoczywać nad zbiorniki wodne. Rozpaleni słońcem ochładzają się właśnie w wodzie. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na znaki, jakie obowiązują na plaży nad oznaczonym kąpieliskiem. Nie zawsze można wchodzić do wody.

Gdzie można się kąpać?

Od lat ratownicy WOPR zalecają, by do wody wchodzić tylko na strzeżonych kąpieliskach. Tam obowiązuje specjalne oznaczanie tego, czy panujące warunki zezwalają na bezpieczną kąpiel. Niestety, wiele osób łamie te oznaczenia i wchodzi do wody poza strefą objętą nadzorem ratowników.

dl2xlzv

Na kąpieliskach oprócz osób, których zadaniem jest strzeżenie bezpieczeństwa w zbiorniku wodnym, jest także sprzęt, który pomaga ratować życie. Warto zadbać jednak o własne bezpieczeństwo w bardzo prosty sposób. Wystarczy stosować się do sygnalizacji ratowników.

Kiedy można się kąpać?

W miejscach, gdzie stacjonują ratownicy, by strzec naszego bezpieczeństwa w wodzie, wywieszane są flagi. Czerwona oznacza, że kategorycznie nie można wchodzić do wody. Co oznacza zatem biała flaga?

W Polsce ustalono, że w czasie dyżuru ratownicy mają obowiązek wywieszania na maszcie odpowiednich flag informacyjnych w kąpielisku. Wywieszona biała flaga oznacza dozwoloną kąpiel. Wtedy nie ma przeciwności, które sprawiają, że nasza kąpiel w akwenie wodnym byłaby niebezpieczna: panuje tam odpowiednia temperatura wody czy nie występują skażenia biologiczne, które uniemożliwiłyby bezpieczną kąpiel.

Tanie wakacje są jeszcze możliwe. "Nie czekajmy na last minute"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dl2xlzv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl2xlzv
Więcej tematów