Trwa ładowanie...
d2r6e92
d2r6e92
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.TVP

Jacek Sasin: TK nie ma prawa pouczać prezydenta

- Sprawa jest zamknięta nie z punktu widzenia PiS, ale z punktu widzenia prawa - ocenił na antenie TVP Info spór wokół Trybunału Konstytucyjnego Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2r6e92

Zdaniem Sasina, Trybunał nie może wychodzić poza ramy określone prawem. - Kompetencją Trybunału jest orzekanie o zgodności ustaw z konstytucją. W tym zakresie TK nie ma prawa pouczać prezydenta, co ma zrobić i oceniać uchwał parlamentu - stwierdził polityk.

Andrzej Halicki z PO uważa z kolei, że jeśli prezydent nie przyjmie ślubowania od trzech sędziów, to naruszy konstytucję.

d2r6e92

Sasin zaprzeczył, jakoby zachowanie prezydenta było łamaniem konstytucji. Na argument, że konstytucjonaliści uważają, że tak jednak było, odpowiadał, że są to prywatne opinie profesorów i ekspertów.

Zapewnił, że Duda pracuje nad nową ustawą, a nowy model wyboru sędziów zostanie wypracowany. - Cały ten bałagan zmierza ku końcowi. Prezydent Andrzej Duda poważnie traktuje swoją rolę strażnika konstytucji - powiedział Sasin.

Halicki stwierdził natomiast, że przyszłość Trybunału i wybory sędziów są przedmiotem przyszłych dyskusji. - Te pięć osób, które państwo wprowadzili w maliny, może jedynie pracować w biurze na Nowogrodzkiej - podsumował wybór i ślubowanie sędziów wybranych przez większość parlamentarną w środę.

Co orzekł TK?

d2r6e92

Trybunał Konstytucyjny wydał w czwartek orzeczenie, które stwierdza, że Sejm poprzedniej kadencji mógł wybrać trzech, a nie pięciu sędziów Trybunału. Zanim wyrok został wydany, PiS najpierw unieważnił sejmowymi uchwałami wybór pięciu sędziów powołanych podczas poprzedniej kadencji, a następnie wybrał pięciu nowych. Andrzej Duda przyjął przysięgę jedynie od tych wybranych w środę.

W czwartek wieczorem prezydent w telewizyjnym orędziu wyjaśnił swoją decyzję o odebraniu przysięgi od wybranych w środę przez Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Duda mówił, że stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, zdecydował się zakończyć "niepotrzebne waśnie, podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego".

Zdaniem Dudy, Sejm poprzedniej kadencji dokonał wadliwego prawnie wyboru osób-kandydatów na stanowiska sędziów TK. - Nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie TK - zaznaczył.

d2r6e92

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d2r6e92

d2r6e92
Więcej tematów