Trwa ładowanie...
d1pmrkf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Jacek Kurski o usunięciu z Solidarnej Polski: jestem męczennikiem sprawy zjednoczenia prawicy

- To zemsta za to, że zmusiłem Zbigniewa Ziobrę do konsolidacji z PiS, bo nikt nie lubi być wyręczany; jestem męczennikiem sprawy zjednoczenia prawicy - tak decyzję o usunięciu z Solidarnej Polski komentuje b. wiceprezes ugrupowania Jacek Kurski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jacek Kurski
Jacek Kurski (WP.PL, Fot: Wojciech Nieśpiałowski)
d1pmrkf

Kurski został decyzją zarządu głównego partii wyrzucony z SP w zeszłym tygodniu. Jak poinformował rzecznik SP Patryk Jaki, główną przyczyną były "ekscesy drogowe" Kurskiego, które kilka dni temu opisywały media.

Kurski powiedział, że jest zaskoczony decyzją zarządu SP. - Nie dostałem żadnej informacji o usunięciu, mało tego - nie wiedziałem nawet o jakimkolwiek wniosku, czy postępowaniu w tej sprawie. W Solidarnej Polsce umówiliśmy się na inne standardy - podkreślił polityk. Przypomniał, że w 2011 roku założyciele SP (także Zbigniew Ziobro i Tadeusz Cymański) zostali wyrzuceni z PiS. - Ale na tle tego rodzaju wyrzucenia mnie z SP, procedura wykluczania z PiS jawi się jako sielanka - ocenił Kurski.

- Tam były wezwania, przesłuchania, mediacje, sąd koleżeński, odwołania, procedura trwała miesiąc. Wszystko odbywało się mimo wszystko z wielką klasą, więc odczytuję to jako rozpaczliwą próbę sądu kapturowego, która tak naprawdę jest zemstą za to, że zmusiłem dwa tygodnie temu Ziobrę do podpisania porozumienia zjednoczeniowego z Jarosławem Kaczyńskim i konsolidacji polskiej prawicy - powiedział polityk.

d1pmrkf

- Zrobiłem to znając decyzyjność Ziobry i Jarosława Gowina - gdyby pozwolić prowadzić im ten proces, to rozmowy zjednoczeniowe, najpierw między SP a Gowinem trwałyby miesiącami i skończyłyby się takim samym kabaretowym fiaskiem jak połączenie partii przed eurowyborami - uważa Kurski. Według niego, dzięki porozumieniu z PiS kilkuset działaczy SP ma szansę wejść na listy zjednoczonej prawicy w jesiennych wyborach samorządowych. - Mam więc poczucie, że uratowałem trochę ludzi na te wybory, a nade wszystko - przez to, że zmusiłem Ziobrę do konsolidacji z PiS zalazłem mu za skórę, bo nikt nie lubi być wyręczany. Czuję się poniekąd męczennikiem sprawy zjednoczenia polskiej prawicy - podkreślił b. wiceprezes SP.

Zapowiedział przy tym, że jak tylko otrzyma decyzję władz SP na piśmie, wówczas wystosuje list do struktur ugrupowania, w którym odniesie się do faktu wyrzucenia go z partii. Pytany o polityczną przyszłość odparł, że zastanawiał się na nią. - O to proszę się nie martwić, trzeba czekać aż rzeka życia przyniesie pewne naturalne rozwiązania - zaznaczył Kurski.

Patryk Jaki zarzuty b. wiceprezesa SP nazwał "bzdurą". - To jest oczywiście jego interpretacja, natomiast główną przyczyną było jego kolejne pirackie zachowanie na drodze, które szkodzi naszemu wizerunkowi. Partia, która mówi o bezpieczeństwie Polaków, nie może mieć wiceprezesa, który ciągle stwarza niebezpieczeństwo zagrożenia życia dla kogoś na drodze. Gdyby to było raz, to pół biedy, ale to się zdarza cały czas - wyjaśnił Jaki. Dodał, że wpływ na decyzję zarządu miał też kiepski wynik wyborczy Kurskiego w majowych eurowyborach w okręgu warszawskim (9,1 tys. głosów).

Zdaniem z kolei b. europosła Tadeusza Cymańskiego z zarządu SP, o usunięciu Kurskiego z partii przesądził jego udział na organizowanej przez PiS konwencji środowisk prawicowych w połowie lipca. Jak powiedział Cymański, źle odebrana przez władze została też obecność na zjeździe posła Arkadiusza Mularczyka. On jednak - według Jakiego - nie został ukarany.

d1pmrkf

Kurski w przeszłości należał m.in. do Ruchu Odbudowy Polski i Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego; na początku lat 90. współpracował też z Porozumieniem Centrum - pierwszą partią Jarosława i Lecha Kaczyńskich. W 2001 roku przystąpił do PiS, z którego dziesięć lat później został usunięty. Na jesieni 2011 roku wraz z Ziobrą i Cymańskim założył Solidarną Polskę, do niedawna był również jej wiceprezesem. Na początku czerwca Kurski poinformował o rezygnacji z wszystkich funkcji w SP i wycofaniu się z czynnej polityki.

Pisząc o usunięciu Kurskiego z Solidarnej Polski "Rzeczpospolita" podała, że za taką decyzją głosowało kilkunastu członków zarządu ugrupowania, a tylko jeden się wstrzymał.

d1pmrkf

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d1pmrkf

d1pmrkf
Więcej tematów