Izrael obchodzi 60. rocznicę niepodległości
Izrael obchodził 60.
rocznicę niepodległości. Ludzie świętowali przy grillach w
ogródkach i w parkach, a na samochodach, balkonach i dachach
łopotały flagi z gwiazdą Dawida.
Uroczystości z udziałem premiera Ehuda Olmerta rozpoczęły się w środę pokazami świateł i fanfarami.
W 60. roku państwa Izrael możemy powiedzieć, że Bóg spełnił swoją obietnicę- powiedział w czwartek Olmert. My, potomkowie Abrahama, odziedziczyliśmy ziemię, zapełniliśmy ją, sprawiliśmy, że pustynia zakwitła.
Państwo Izrael powstało na trzech czwartych terytorium Palestyny historycznej.
Jego najważniejszy sojusznik, prezydent USA George W. Bush, odwiedzi Izrael w przyszłym tygodniu.
Wizytę złożą także szefowie takich firm jak Google i Yahoo, co świadczy o sukcesie, jaki Izrael odniósł na polu nowoczesnych technologii.
Od czasu, kiedy Dawid Ben Gurion ogłosił powstanie państwa Izrael w 1948 roku, wojna lub jej groźba stale jednak towarzyszą życiu Izraelczyków.
Ze względu na obawy przed zamachami zaostrzono kontrole na granicach ze Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem Jordanu.
W Betlejem Palestyńczycy urządzili uroczysty marsz dla upamiętnienia katastrofy - "Al-Nakba", jaką stała się utrata ziemi na rzecz żydowskich osadników na ziemiach palestyńskich. Połowa ludności Palestyny - 760 tys. Arabów - uciekła lub została wygnana ze swoich domów. Łącznie z potomkami uchodźców dom utraciło około 4,5 mln ludzi i tragedia ta stanowi najbardziej bolesną kwestię w konflikcie izraelsko-palestyńskim.
Kulminacja palestyńskich obchodów Nakby przypada 15 maja.
Kilkuset manifestantów z transparentami głoszącymi, że Palestyńczycy nie wyrzekną się "prawa do powrotu" na ziemie, z których wygnał ich Izrael, maszerowało w czwartek w Betlejem wokół gigantycznego, 10-metrowego klucza - symbolu marzenia o odzyskaniu domów.
W Ramalli w pobliżu Mukaty - kompleksu, w którym mają siedzibę główną władze Autonomii Palestyńskiej - w obecności palestyńskiego premiera Salama Fajeda otwarto "obóz powrotu". W namiotach urządzono tam wystawę zdjęć i dokumentów związanych z Nakbą.
Na uroczystościach w Izraelu cieniem kładzie się policyjne dochodzenie w sprawie skandali korupcyjnych, w które zamieszany jest Olmert i które już doprowadziły do spekulacji o jego ustąpieniu ze stanowiska.
Zdaniem jednego z palestyńskich negocjatorów, gdyby Olmert podał się do dymisji, porozumienie w sprawie utworzenia palestyńskiego państwa na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy ulegnie opóźnieniu.
Założony na fundamencie żydowskiego przekonania o prawie Żydów do ziem bliblijnych i jako kraj dla ocalałych z prześladowań, jakie spotykały Żydów w Europie, i których kulminacją stał się holokaust, Izrael proklamował swoje powstanie 14 maja 1948 roku. W Izraelu dzień ten obchodzony jest jednak według ruchomego kalendarza żydowskiego - w dniu 5 ijar.