Trwa ładowanie...
d46pde0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Izrael: Mosad zaczął prowadzić rekrutację online

Jedna z owianych największą tajemnicą organizacji szpiegowskich na świecie - izraelski Mosad - zdecydowała się przyjmować online zgłoszenia chętnych do kariery agenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izrael: Mosad zaczął prowadzić rekrutację online
(AFP, Fot: Robyn Beck)
d46pde0

Dotychczas aby ubiegać się o miejsce w Mosadzie, trzeba się było zakraść do ambasady, odpowiedzieć na enigmatyczne ogłoszenie w gazecie albo stawić się gdzieś w Tel Awiwie na spotkanie z tajemniczym werbownikiem. Teraz do złożenia wniosku o przyjęcie do izraelskiej agencji szpiegowskiej wystarcza ... kliknięcie myszką - pisze agencja Associated Press.

Powstał nawet wideoklip

Mosad przebudował w zeszłym tygodniu swą stronę internetową, zamieszczając rekrutacyjny wideoklip i opcję zgłaszania się online przez chętnych do służby. Jest kilka wersji językowych - hebrajska, angielska, francuska, rosyjska, arabska i perska. "Przyłącz się do nas, by zobaczyć to, co niewidzialne, i czynić to, co niemożliwe" - zachęca baner na stronie Mosadu.

d46pde0

Musimy kontynuować rekrutowanie najlepszych, aby Mosad mógł nadal zapewniać istnienie Izraela - powiedział szef tej agencji Tamir Pardo, zapowiadając aplikacje online. Dodał, że "jakość kapitału ludzkiego" jest tajemnicą sukcesu Mosadu.

- Mamy XXI wiek. (Rekrutacja online) daje im szansę dotarcia do ludzi, do których nie docierali nigdy dotąd - uważa Gad Szimron, który służył w Mosadzie przez dziesięć lat, a potem napisał książkę o jego tajnej operacji sprowadzenia etiopskich Żydów do Izraela. - Nie mają nic do stracenia. Kiedy zarzuca się wędkę, można złapać rybę - dodał.

Na straży Izraela

Mosad, to po hebrajsku instytut. Pełna nazwa tej agencji, to Instytut ds. Wywiadu i Operacji Specjalnych. Przypuszcza się, że stał za niektórymi z najbardziej zuchwałych tajnych operacji antyterrorystycznych w zeszłym stuleciu.

d46pde0

Do wiadomości publicznej przedostały się informacje tylko o niewielu takich operacjach, np. o zabiciu przywódców Czarnego Września - ugrupowania palestyńskiego odpowiedzialnego za masakrę izraelskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Oprócz wielu sukcesów Mosad ma też na swym koncie wpadki, takie jak nieudana próba zamachu na przyszłego szefa Hamasu Chaleda Meszala w Jordanii w 1997 roku, gdy dwóch agentów zostało schwytanych niemal na gorącym uczynku.

Mosad nie ma rzecznika, a wszystkie zapytania mediów do tej agencji są kierowane przez kancelarię premiera. Agencja zapewnia na swej stronie internetowej, że procedura aplikowania online jest bezpieczna i dyskretna.

Agencje innych krajów - amerykańska CIA, czy brytyjski MI6 - zdecydowały się na rekrutację online znacznie wcześniej. Także izraelski Szin Bet (kontrwywiad i bezpieczeństwo wewnętrzne) prowadzi taką rekrutację od 2006 roku.

d46pde0

Podziel się opinią

Share

d46pde0

d46pde0
Więcej tematów