ŚwiatIran nadal nie wyjaśnił wątpliwości ws. programu atomowego - ocenia MAEA

Iran nadal nie wyjaśnił wątpliwości ws. programu atomowego - ocenia MAEA

Iran do tej pory nie przekonał, że jego program nuklearny ma charakter pokojowy - ocenił szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano. Zaapelował jednocześnie do władz w Teheranie o skuteczniejszą współpracę.

Iran nadal nie wyjaśnił wątpliwości ws. programu atomowego - ocenia MAEA
Źródło zdjęć: © AFP | Mehr News / Majid Asgaripour

- Apeluje do Iranu, aby zwiększył współpracę z Agencją i udostępnił wszelkie potrzebne informacje, dokumenty, lokalizacje, materiały i personel - podkreślił Amano na spotkaniu Rady Gubernatorów MAEA w Wiedniu.

- Do tej pory Iran nie dostarczył żadnych wyjaśnień, które pomogłyby Agencji rozwikłać kluczowe praktyczne sprawy - powiedział szef MAEA.

Długie negocjacje

MAEA ma za zadanie sprawdzać, czy Iran dostosowuje się do założeń tymczasowego porozumienia zawartego pod koniec 2013 roku z szóstką mocarstw - USA, Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją - i które weszło w życie w styczniu br.

We wtorek w Wiedniu rozpoczęła się ostatnia runda rozmów grupy 5+1, czyli pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielka Brytania, Rosja, Francja, Chiny) oraz Niemiec i Teheranu w sprawie irańskiego programu nuklearnego przed wyznaczonym na 24 listopada terminem na wypracowanie trwałego porozumienia.

W czwartek do Wiednia udaje się amerykański sekretarz stanu John Kerry, gdzie spotka się z negocjatorami reprezentującymi Waszyngton. Wcześniej na temat irańskiego programu atomowego rozmawiał tego dnia z delegacją Arabii Saudyjskiej w Paryżu, gdzie spotkał się także z francuskim ministrem spraw zagranicznych Laurentem Fabiusem.

Prowadzone od 2013 r. negocjacje mają na celu uniemożliwienie Iranowi wybudowanie bomby jądrowej w zamian za łagodzenie, a ostatecznie nawet zniesienie dotkliwych międzynarodowych sankcji gospodarczych. W styczniu strony podpisały porozumienie, które ograniczyło irańskie zdolności wzbogacania uranu, ale tylko na czas określony. Do 24 listopada strony dały sobie czas na wypracowanie ostatecznej umowy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)