Trwa ładowanie...
20-11-2014 12:55

Iran nadal nie wyjaśnił wątpliwości ws. programu atomowego - ocenia MAEA

Iran do tej pory nie przekonał, że jego program nuklearny ma charakter pokojowy - ocenił szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano. Zaapelował jednocześnie do władz w Teheranie o skuteczniejszą współpracę.

Iran nadal nie wyjaśnił wątpliwości ws. programu atomowego - ocenia MAEAŹródło: AFP, fot: Mehr News / Majid Asgaripour
d19odeh
d19odeh

- Apeluje do Iranu, aby zwiększył współpracę z Agencją i udostępnił wszelkie potrzebne informacje, dokumenty, lokalizacje, materiały i personel - podkreślił Amano na spotkaniu Rady Gubernatorów MAEA w Wiedniu.

- Do tej pory Iran nie dostarczył żadnych wyjaśnień, które pomogłyby Agencji rozwikłać kluczowe praktyczne sprawy - powiedział szef MAEA.

Długie negocjacje

MAEA ma za zadanie sprawdzać, czy Iran dostosowuje się do założeń tymczasowego porozumienia zawartego pod koniec 2013 roku z szóstką mocarstw - USA, Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją - i które weszło w życie w styczniu br.

We wtorek w Wiedniu rozpoczęła się ostatnia runda rozmów grupy 5+1, czyli pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielka Brytania, Rosja, Francja, Chiny) oraz Niemiec i Teheranu w sprawie irańskiego programu nuklearnego przed wyznaczonym na 24 listopada terminem na wypracowanie trwałego porozumienia.

d19odeh

W czwartek do Wiednia udaje się amerykański sekretarz stanu John Kerry, gdzie spotka się z negocjatorami reprezentującymi Waszyngton. Wcześniej na temat irańskiego programu atomowego rozmawiał tego dnia z delegacją Arabii Saudyjskiej w Paryżu, gdzie spotkał się także z francuskim ministrem spraw zagranicznych Laurentem Fabiusem.

Prowadzone od 2013 r. negocjacje mają na celu uniemożliwienie Iranowi wybudowanie bomby jądrowej w zamian za łagodzenie, a ostatecznie nawet zniesienie dotkliwych międzynarodowych sankcji gospodarczych. W styczniu strony podpisały porozumienie, które ograniczyło irańskie zdolności wzbogacania uranu, ale tylko na czas określony. Do 24 listopada strony dały sobie czas na wypracowanie ostatecznej umowy.

d19odeh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19odeh
Więcej tematów