Trwa ładowanie...

Internauci o wyroku ws. Katynia: to wyjątkowy skandal

- Dziękujemy za tę częściową sprawiedliwość po tylu latach. Takie wyroki powinny ostrzec wszystkie państwa, żeby wystrzegały się wojen, bo ich zbrodnie wyjdą na jaw, a może i zostaną kiedyś ukarane - piszą Internauci Wirtualnej Polski w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dotyczącego zbrodni katyńskiej. Zdecydowana większość Internautów nie pochwala jednak wyroku. - To orzeczenie to jakaś paranoja. Nieadekwatny do stawianych zarzutów - oburzają się. Niektórzy biorą natomiast stronę Rosjan: - Każde życie jest drogie, i zemsta też jest złem, ale zrobiono to w sposób humanitarny, strzałem w tył głowy, czyli śmierć w ciągu kilku sekund.
Share
Ujawnienie masowych grobów w Katyniu w kwietniu 1943 roku
Ujawnienie masowych grobów w Katyniu w kwietniu 1943 rokuŹródło: PAP/EPA, Fot: AFP
d41zttv

Przeczytaj też: Ogłoszenie wyroku Trybunału Praw Człowieka ws. Katynia

Zadaniem Trybunału była ocena, czy Rosja przeprowadziła skuteczne śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej oraz czy nie naruszyła praw krewnych ofiar. Jednocześnie Trybunał orzekł, że nie może ocenić zarzutu naruszenia przez Rosję art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.

„Wyrok Europejskiego Trybunału to krok do tyłu”

- Wymijające i nieco dyplomatyczne orzeczenie... Trybunał robi uniki, boją się Rosjan...a sprawa jest jasna...To było ludobójstwo a nie jakieś ,,poniżające traktowanie Polaków;. Ludzie! Przestańmy bawić się w Wersal i nazywajmy rzeczy po imieniu!” - kwituje z oburzeniem treść ogłoszonego wyroku Internautka O.N.A. - Pogrywają sobie z Narodem Polskim i mają nas za nic! Nie szanują Polaków, tylko Rosjan! Jak można powiedzieć, że wystrzeliwanie Polaków jak kaczek było nieludzkie i poniżające? To był czyn ludobójstwa! – denerwuje się Internauta Xxz.

d41zttv

- Zachód Europy nie potrafił stanąć za nami, kiedy Hitler i Stalin na nas napadli, więc czego się spodziewać w tak "błahej" kwestii jak odpowiedzialność za zbrodnie. W końcu kiedy wojna się skończyła to nie stalinowska Rosja była uznana za zbrodniarza tylko hitlerowskie Niemcy. Zwycięzców się nie sądzi. Hipokryzja Zachodu jest zastraszająca i przejawia się wobec naszego kraju nie tylko w tym symbolicznym procesie. Jesteśmy tylko kartą przetargową w interesach między służalczą UE, a jej „gospodinem” ze Wschodu – komentuje Internauta Odys syn Laertesa.

Według Internauty o nicku Jack, w Strasburgu widać wyraźnie wpływy Rosji – Niedługo ci strasburscy „Europejczycy” obciążą winą za Katyń samych pomordowanych. Za to, że pozostawali w 1939 roku w tej części Polski, którą chcieli bolszewicy i w ten sposób narazili na szwank interes Rosji – komentuje Internauta.

- W Katyniu zginął żony dziadek. Babka go szukała przez Czerwone Krzyże całego świata do końca swoich dni. Dobrze, że nie dożyła tych czasów bo jeszcze okaże się , że to było zbiorowe samobójstwo – pisze Internauta o nicku Cdn. Internauta D uważa , że wyrok Europejskiego Trybunału to krok do tyłu. - Nie nakłada na Rosję żadnych obowiązków prawnych. To samo szykuje się w sprawie Smoleńska. Niegdyś Rosja wygrała z Polską walkę o przywództwo w tym regionie, a obecnie szykuje się do fizycznej likwidacji narodu polskiego.

„Mordować to my, ale nie nas”

Niektórzy dziwią się opinii większości , która nie zgadza się z wyrokiem Trybunału. - Dlaczego nie czepiacie się Szwedów za Potop Szwedzki i śmierć setek tysięcy Polaków? Albo Mongołów, Tatarów i innych? - dziwi się Internauta Mario. - 6 mln przypadkowych ofiar Wehrmachtu, SS, gestapo, dziesiątki tysięcy ofiar cywilnych rzezi ukraińskiej na Wołyniu i Podolu. Stowarzyszenia wypędzonych, pomniki Bandery - wymienia Internauta PI ast. – Katyń, około 22 tys. ofiar, w tym połowa oficerów wojska, byle nie było pośrednio odpowiedzialnych za klęskę kampanii wrześniowej. Ruscy już się przyznali, parę razy przepraszali, ale nam ciągle mało. Czego chcecie? Wpakować wszystkich Rosjan w wory pokutne? Wystarczy Wam? ZSRR w II wojnie straciło ponad 20 mln ludzi. Stalin największy zbrodniarz… był Gruzinem. Do dziś stoją w Gruzji jego pomniki. Przecież tak kochamy Gruzję. Jak długo będziemy dzielić ofiary na ważniejsze i mniej ważne? Jak długo będziemy uprawiać politykę na grobach?.

d41zttv

Internauta o nicku 25 latek również nie rozumie głosów oburzonych na wyrok w Strasburgu. Jego zdaniem Polacy mają dziwną tendencję do czucia się wiecznie poszkodowanymi. - Rosjanie i Unia Europejska mają w tym przypadku rację. Polska elita w czasach wojennych była wrogiem, to chyba oczywiste że wroga się likwiduje. To tak jakbyście mieli teraz pretensje do talibów, że zabijają polskich żołnierzy i chcieli od nich odszkodowań. Tam jest wojna, wroga się na wojnie likwiduje, czy wy tego nie rozumiecie? Internauta Zwykły Polak natomiast uważa, że politycy wolą Katyń, a o dużo większej i okrutniejszej zbrodni jakim był Wołyń milczą. - Tam wymordowano całe rodziny i nikt się o nich nie upomni, bo to byłoby nietaktem wobec Ukrainy. Mamy polityków od wybiórczej historii.

Według Internauty o nicku Mc Keon Polacy sami są sobie winni, Rosjanie szukali tylko sprawiedliwości. - Niestety musimy również z większym zastanowieniem uderzyć się we własne piersi. Najpierw sami popełniliśmy wielka zbrodnię jako najeźdźcy. Masowa eksterminacja jeńców radzieckich po wojnie polsko-sowieckiej w imię obrony kapitalizmu. Kilkakrotnie więcej czerwonoarmistów ówczesnej Rosji radzieckiej oddało życie w warunkach gwałcących świeżo ustanowione konwencje międzynarodowe, które nasza władza miała w d….. Uważali, że zwycięzca ma rację. Długo nie czekali. Doczekali się, aż urośnie następne pokolenie synów tych, którzy wychowali się bez ojców. Wiedzieli od uciekinierów z obozów w jakich warunkach żyli i zginęli. Przyszedł więc czas, aby oddać sprawiedliwość. Rosjanie wkraczając na ziemie polskie mieli już przygotowane listy tych, którzy mieli zostać aresztowani za zbrodnię czerwonoarmistów. Przecież nie aresztowali wszystkich Polaków. Brali tych oficerów, którzy najbardziej odznaczyli się
okrucieństwem. To nie była tylko zbrodnia Stalina. To było parcie na władzę tylu dziesiątków tysięcy ludzi którym zabito w okrutny sposób rodaków. Tak samo, każde życie jest drogie, i zemsta też jest złem, ale zrobiono to w sposób humanitarny, strzałem w tył głowy, czyli śmierć w ciągu kilku sekund.

„Patrzymy w przyszłość, a nie w przeszłość”

Są głosy, że Polska nie powinna się babrać w przeszłości, tylko zacząć myśleć o przyszłości. Internauta Boleń pyta: - Jak jeszcze długo u nas czas będzie stał w miejscu? Inne narody przyszłość uznały za priorytet!

d41zttv

Internauta o nicku * uważa, że dzisiejsza Rosja, jej władze oraz obywatele nie ponoszą winy za tamten system wraz z ustrojem: - Są osoby, które przedstawiły to w taki sposób, aby wytworzyć w ludziach (szczególnie w Polsce) nienawiść i nieufność. Ta manipulacja nie ma sensu. To tak jakby Żydzi wciąż nękali nas np. o obóz w Oświęcimiu i zagładę milionów ludzi na naszym terenie. O co chodzi? O pieniądze od Rosjan? Ale dla kogo? Umarłym już nie są potrzebne, tylko żyjącym. Internauta Andrzej także jest zdania, że chodzi o pieniądze. - Jak zwykle większości rodzin pomordowanych w 1940 roku chodzi przeważnie o pieniądze, a powinna liczyć się pamięć, którą się czci w zadumie i w spokoju. Są pomniki, tablice pamiątkowe. Życia się już im nie wróci. U nas tylko sądy, krzyki. To są katolicy? Pomódlcie się w spokoju, a nie siejecie nienawiść, wrogość. Do kogo? Ci nie żyją, co mordowali, to było inne państwo.

Internautka Mania radzi, aby zająć się bardziej doczesnymi sprawami: - Nie jestem pewna czy cała Polska czekała na wyrok Trybunału. Ludzie mają swoje, codzienne problemy.

Czy wyrok ws. Katynia jest korzystny dla Polski? - W tej sprawie pozytywne jest to, że wielu Polaków zapozna się ze sprawą, ze skandalicznym zachowaniem dzisiejszej Rosji w sprawie hańbiącej zbrodni Rosji sowieckiej – pisze Internauta o nicku Agencja Paprocka. Internautka Demi-prawnuczka dziękuje za częściową sprawiedliwość po tylu latach. – Takie wyroki powinny ostrzec wszystkie państwa, żeby wystrzegały się wojen, bo ich zbrodnie wyjdą na jaw, a może i zostaną kiedyś ukarane - twierdzi Internautka.

Masz pomysł na ciekawy artykuł? Chcesz opublikować własny felieton? ** Zamieścimy Twój tekst w naszym serwisie!

d41zttv

Podziel się opinią

Share
d41zttv
d41zttv
Więcej tematów