Trwa ładowanie...
d3mpcn5
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Imigranci próbowali sforsować granicę grecko-macedońską

Kolejne zamieszki na granicy grecko-macedońskiej z udziałem migrantów. Próbowali oni sforsować granicę i obrzucili macedońską policję kamieniami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Idomeni, granica grecko-macedońska
Idomeni, granica grecko-macedońska (AFP, Fot: SAKIS MITROLIDIS)
d3mpcn5

Sytuacja w okolicy Idomeni jest bardzo napięta. Zgromadziło się tam już około sześciu tysięcy osób, a kolejne 24 autobusy z migrantami zmierzają w kierunku granicy.

Greckie oddziały policji, które znajdują się od wczoraj na miejscu próbują odciągnąć przybyszów głównie z Iranu, Pakistanu i Bangladeszu od metalowego ogrodzenia na granicy z Macedonią.

W czwartek wieczorem ponownie zostało otwarte przejście dla uchodźców z Syrii, Afganistanu i Iraku i ok. 500 z nich przeszło na macedońską stronę. Przejście to przez cały wczorajszy dzień blokowali im pozostali migranci.

d3mpcn5

Grecki minister do spraw migracji Janis Muzalas zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni rząd znajdzie rozwiązanie tej sytuacji, chociaż - jak się wyraził - nie będzie ono takim, jakiego by sobie życzył. Minister dodał, że migranci powinni wrócić do Aten, ale większość z nich się na to nie zgadza.

Drut kolczasty na granicy

Macedońscy żołnierze rozpoczęli w sobotę stawianie trzymetrowych metalowych słupów w ziemi oraz montaż drutu kolczastego na wzór ogrodzenia, które zostało wzniesione przez Węgry na granicy z Serbią i Chorwacją.

Decyzje władz Macedonii oraz pozostałych władz krajów bałkańskich o tym, by segregować migrantów według narodowości, została negatywnie oceniona przez Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), według którego decyzja o prawie do azylu powinna być rozpatrywania indywidualnie w przypadku każdego migranta.

Według danych UNHCR do połowy listopada do Europy przybyło w sumie ponad 858 tys. migrantów. Organizacja spodziewa się, że między listopadem 2015 a lutym 2016 średnio dziennie jedynie z Turcji przybywać będzie 5 tys. osób, co oznacza dodatkowe 600 tys. przybyszów w Grecji, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii.

d3mpcn5

Podziel się opinią

Share

d3mpcn5

d3mpcn5
Więcej tematów