IMGW wydało alert. To nie koniec paraliżu na drogach
Po poniedziałkowym paraliżu warunki do jazdy w całej Polsce są nadal bardzo trudne. Lokalnie, drogi są nieprzejezdne, a zaspy śnieżne powodują kroki. IMGW wydało alerty pogodowe dla większości kraju.
Jak podaje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wtorek możemy spodziewać się pochmurnego nieba w większości kraju. Na zachodzie będzie się przejaśniać. Temperatura wyniesie od minus 5 st. C do 1 st. C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany, a w niektórych miejscach porywisty, do 60 km/h.
W poniedziałek na północy intensywnie padał śnieg i przeszły burze śnieżne. Także we wtorek będziemy mieli do czynienia z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi. Rano, w województwie warmińsko-mazurskim, kierowcy musieli zmierzyć się z utrudnieniami podczas jazdy. Przyczyną był silny wiatr, który nawiewał na jezdnie śnieg, powodując tworzenie się zasp. Tworzyły się także liczne korki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dwie role". Ekspert wytyka prezydentowi niekonsekwencję
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Pomimo pracy służb, część lokalnych dróg w regionie jest nieprzejezdna. Dyżurni apelują do kierowców, aby ci, którzy nie muszą jechać, zrezygnowali we wtorek z podróży. Wszystkim, którzy muszą podróżować, doradzają zabranie ze sobą m.in. łopat, które mogą okazać się niezbędne w razie utknięcia w zaspie.
Alert dla większości kraju
Z powodu niezwykle trudnych warunków pogodowych, IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami i intensywnymi opadami śniegu. Alert dotyczy województw: śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i opolskiego. W tych regionach może dojść do zamarzania mokrej nawierzchni dróg i chodników. GDDKiA ostrzega również przed błotem pośniegowym.
Natomiast, alert przed intensywnymi opadami śniegu wydano dla województw: podlaskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. W tych regionach można spodziewać się opadów, które spowodują przyrost pokrywy śnieżnej o około 10-12 cm.
Źródła: PAP, IMGW