Trwa ładowanie...

I Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

Koncerty, panele dyskusyjne, wystawy, pokazy filmów i kursy mistrzowskie. Koncerty i prezentacje w Filharmonii Narodowej, w Muzeum Łazienki Królewskie, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Domu Spotkań z Historią

I Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego
d3g8xa6
d3g8xa6

3 listopada 2014 rozpoczyna się w Warszawie I Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego – „Paderewski Warszawie – Warszawa Paderewskiemu”.

Festiwal odbędzie się w dniach 3 - 9 listopada 2014 r. i jest organizowany przez Fundację „AVE ARTE”. Jego celem jest przypomnienie i spopularyzowanie wiekopomnych dokonań oraz twórczości wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy artysty, Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej, kawalera Orderu Virtutti Militari, Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy – Ignacego Jana Paderewskiego. Organizatorzy planują, by Festiwal na stałe się wpisał w kalendarz stałych stołecznych imprez kulturalnych

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie 3 listopada koncertem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyr. Jacka Kaspszyka z solistami Kevinem Kennerem i Beatą Bilińską.

d3g8xa6

Następnego dnia w*Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich* odbędzie się panel dyskusyjny, który rozpocznie się o godzinie 11.00. Jan Popis - dyrektor artystyczny Festiwalu i Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków poprowadzi rozmowę nt. „Historyczne nagrania Ignacego Jana Paderewskiego”. Jego gośćmi będą: prof. Wojciech Kocyan - dyrektor artystyczny Towarzystwa im. Paderewskiego (Los Angeles, USA) oraz dr Bożena Schmid-Adamczyk Prezes Organizacji Kulturalnej „Musica pro pace” (Genewa, Szwajcaria). Drugą cześć panelu nt. „Paderewski Warszawie” poprowadzi Ewa Kielak-Ciemniewska, Redaktor Naczelna miesięcznika „Stolica” zapraszając do udziału varsavianistów m. in. Jerzego Zielińskiego.****

Wieczorem 4 listopada w Łazienkach - w Podchorążówce odbędzie się koncert Włodka Pawlika „Paderewski - jazz - inspiracje”. Tegoroczny laureat nagrody Grammy opracował specjalny program na festiwal, inspirując się twórczością Paderewskiego i zaprosił do udziału w koncercie również wokalistów: sopranistkę Annę Cymmerman i tenora Karola Kozłowskiego.

Trzeci dzień Festiwalu rozpocznie się kursem mistrzowskim na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina prowadzonym przez profesora Wojciecha Kocyana, do udziału w którym zapraszamy młodych pianistów z warszawskich i poza warszawskich szkół muzycznych. Profesor Kocyan, utytułowany pianista i pedagog na co dzień jest wykładowcą Loyola-Marymount University w Los Angeles.

O godzinie 19.00 w sali koncertowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina wystąpi „Paderewski Trio” ze Szwajcarii (David O’Doherty – skrzypce, Francesco Bartoletti – wiolonczela, Catherina Lemoni – fortepian). W drugiej części wieczoru usłyszymy skrzypaczkę Agatę Szymczewską w duecie z pianistką Joanną Marcinkowską. W ich wykonaniu zostanie zaprezentowana m.in. Sonata skrzypcowa Paderewskiego. Koncert poprzedzi projekcja, nagrodzonego na Międzynarodowych Festiwalach w Chicago, Miami i Warszawie, filmu dokumentalnego pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego.

d3g8xa6

6 listopada otwarte zostaną dwie wystawy do Łazienek Królewskich. Pierwsza pt. „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” zostanie zaprezentowana w galerii plenerowej przy Al. Ujazdowskich i będzie dostępna od 31 października, natomiast druga pn. „Historia serca Paderewskiego” w Podchorążówce o godz. 18.30.

Także 6 listopada, o godzinie 19.00 w Podchorążówce w Łazienkach odbędzie się projekcja filmu „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” oraz spotkanie z reżyserem. Na zakończenie wieczoru i zwieńczenie części koncertowej Festiwalu z recitalem wystąpi pianista Kevin Kenner, wykonując utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

Z kolei 8 listopada odbędzie się Dzień Otwarty Polskiego Instytutu Dyplomacji im. I.J. Paderewskiego. W programie spacer śladami Paderewskiego, który spod hotelu Bristol poprowadzi Rafał Jabłoński. O godz. 13.00 w Domu Spotkań z Historią prezentacja filmu pt. „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” i spotkanie panelowe z udziałem prof. Juliusza Chrościckiego i prof. Jerzego Kochanowskiego.

d3g8xa6

Program I. Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego dostępny jest na stronie Fundacji Ave Arte .

d3g8xa6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g8xa6
Więcej tematów