Trwa ładowanie...
d35i0up
Holenderski raport: separatyści zestrzelili malezyjski samolot
x-news/TVN 24

Holenderski raport: separatyści zestrzelili malezyjski samolot

Boeing nad Donbasem został zestrzelony z ziemi rakietą wystrzeloną przez separatystów - ustalili autorzy holenderskiego raportu ws. katastrofy malezyjskiego samolotu. Do tajnego dokumentu dotarła telewizja CNN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d35i0up

Powołując się na źródła, które czytały raport, telewizja CNN informuje, że komisja śledcza ustaliła obszar, z którego została wystrzelona rakieta, a także typ i trajektorię lotu rakiety. Raport ma wskazywać również, kto kontrolował dane terytorium. Autorzy dokumentu mieli również uznać linie lotnicze Malaysian Airlines za częściowo winne, ponieważ pomimo intensywnych walk na wschodzie Ukrainy, nie zdecydowały się na zmianę trasy swoich lotów.

Prace nad raportem zakończyły się 1 lipca. Dokument został przekazany organizacjom i państwom uczestniczącym w badaniu przyczyn katastrofy. Mają one następnie przekazać swoje uwagi do raportu, po czym Holandia przygotuje jego ostateczną wersję. Publikacja dokumentu przewidziana jest na pierwszą połowę października.

d35i0up

17 lipca 2014 roku w katastrofie lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur samolotu zginęło wszystkich 298 jego pasażerów i członków załogi, a dwie trzecie ofiar stanowili obywatele Holandii. Powołując się na dane wywiadowcze, rządy państw zachodnich i Ukrainy przypisywały odpowiedzialność za tę tragedię działającym w rejonie katastrofy prorosyjskim separatystom, którzy mieli zaatakować boeinga przeciwlotniczym pociskiem kierowanym. Moskwa odpierała te zarzuty, sugerując, iż samolot trafiła rakieta wystrzelona przez ukraiński myśliwiec.

Zajmująca się badaniem przyczyn katastrof holenderska Śledcza Rada Bezpieczeństwa (OVV) poinformowała w ubiegłym roku, że przyczyną katastrofy było najprawdopodobniej uderzenie w maszynę "kilku obiektów o wysokiej energii", pod czym można rozumieć odłamki zdetonowanej głowicy bojowej rakiety.

d35i0up

Podziel się opinią

Share
d35i0up
d35i0up
Więcej tematów