Trwa ładowanie...
d3ko50d

Gruzja: aktywna działalność Polonii.

W Gruzji od ponad dwóch tysięcy lat mieszkają Żydzi, Grecy, Ormianie, Azerowie, Asyryjczycy, a od początku XIX wieku również Polacy, których władza carska zmusiła do opuszczenia rodzinnej ziemi. Los rzucił ich w różne regiony kraju, wiele rodzin uległo asymilacji, mimo to polskie pochodzenie, nazwiska, pamięć o korzeniach pozostały jak i miłość do ziemi przodków i przywiązanie do polskiej kultury, języka.

d3ko50d
d3ko50d

Istotnym wydarzeniem dla losów gruzińskiej Polonii było otwarcie w 1997 roku Ambasady RP w Tbilisi. Jednym z priorytetów działalności tej placówki stało się udzielanie pomocy obywatelom Gruzji polskiego pochodzenia i Polakom zamieszkałym na terenie tego kraju.

W rok później zostało zarejestrowane Polskie Centrum Edukacyjne, w którym dzieci, młodzież i dorośli uczą się języka polskiego, geografii i historii Polski, poznają polskie tradycje, uczęszczają na kursy języków obcych. Wraz z rozpoczęciem działalności przez polską szkołę, proboszcz Adam Ochał podjął się nauczania religii.

Obecnie w polskiej sobotniej szkole im. św. Królowej Jadwigi powołanej przy Centrum uczy się 180 dzieci w wieku szkolnym. Na kursy języka polskiego organizowane przez Centrum uczęszcza ponad 60 osób dorosłych. W szkole pracuje pięciu nauczycieli języka polskiego. Przy Centrum działa dziecięcy zespół taneczny "Orlęta". Na repertuar zespołu składają się przede wszystkim polskie tańce regionalne. Od trzech lat działa przy Centrum teatr amatorski "Melpomena", w obecnym roku szkolnym powstał chór dziecięcy. Żadne polskie święto państwowe czy kościelne nie mija bez koncertu czy spektaklu w języku polskim.

Polskie Centrum Edukacyjne cieszy się wśród tbiliskiej inteligencji reputacją organizatora interesujących imprez kulturalnych, a zwłaszcza ciekawych ekspozycji. Do tego typu wydarzeń można zaliczyć wystawę "Polscy malarze w Gruzji na przełomie XIX i XX wieku". W Państwowym Muzeum Sztuki Gruzji wystawiono ponad 70 prac polskich artystów tworzących w Gruzji na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa stała się znaczącym wydarzeniem w życiu kulturalnym stolicy.

d3ko50d

"Kaukaska Polonia" to czasopismo, którego wydawcą jest Polskie Centrum Edukacyjne (redaktor naczelna - Małgorzata Pawlak). Periodyk ten opisuje historię, życie i działalność Polaków na Kaukazie. Według oceny prof. Andrzeja Woźniaka, znanego badacza historii Polaków na Wschodzie, czasopismo to prezentuje wysoki poziom i stanowi wartościową pozycję w prasie polonijnej.

Warunki życia w Gruzji są bardzo trudne. Lekarze Związku Polonii Medycznej w Gruzji stwierdzają u większości uczniów niedożywienie, a co się z tym łączy - anemię i zahamowanie wzrostu. Badania przeprowadzone wespół z Instytutem Gruźlicy w Tbilisi potwierdziły u 30% dzieci infekcję lub aktywną formę choroby gruźliczej, dlatego tak ważne znaczenie mają transporty z pomocą humanitarną, które docierają raz w roku do gruzińskiej Polonii. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, dzięki pomocy polskich organizacji, grupa najbardziej potrzebujących dzieci skorzysta z leczenia sanatoryjnego w miejscowych sanatoriach. (Małgorzata Pawlak/sm)

Małgorzata Pawlak - Dyrektor Polskiego Centrum Edukacyjnego w Gruzji i kierownik Polskiej Sobotniej Szkoły im. św. Królowej Jadwigi.

d3ko50d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ko50d
Więcej tematów