Grecja nie zgodzi się na członkostwo Macedonii w UE, jeśli nie zmieni ona nazwy
Grecja z zadowoleniem powitała zalecenie Komisji Europejskiej, by przyznać Macedonii status kraju kandydującego do UE, lecz nie zgodzi się na jej członkostwo w Unii, jeśli kraj ten nie zmieni nazwy - poinformował grecki wiceminister spraw zagranicznych Janis Valinakis.
Z powodu protestów Grecji sąsiadujące z nią państwo nosiło oficjalnie nazwę FYROM (Former Yugoslavia Republic od Macedonia - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii).
Istnieją tylko dwie drogi rozwiązania tego problemu: osiągnięcie porozumienia co do nazwy akceptowanej przez obydwie strony bądź przystąpienie do Unii jako państwo pod nazwą FYROM - oznajmił Valinakis.
Grecja od rozpadu Jugosławii w 1991 roku blokuje uznanie nazwy Macedonia, upierając się, że należy ona do greckiego dziedzictwa kulturowego, a używanie jej przez ten kraj jest oznaką pretensji terytorialnych do północnej prowincji Grecji, z której pochodził Aleksander Wielki, co zagrażałoby stabilizacji w regionie.
Macedonia pod nazwą FYROM została przyjęta w 1993 roku do ONZ. Od tego też czasu w ONZ trwają negocjacje w sprawie sporu polityczno- semantycznego między Atenami i Skopje, które nie posunęły się ani o krok naprzód.
Macedonia wystąpiła o członkostwo w UE w marcu 2004 roku, a w kwietniu zawarła porozumienie stowarzyszeniowe. Na początku 2005 roku zadeklarowała, że chciałaby rozpocząć negocjacje członkowskie z Brukselą w 2006 roku, a ostatecznie przystąpić do wspólnoty do 2010 roku. W przyjętym w środę pakiecie raportów dotyczących bałkańskich krajów aspirujących do UE Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim przyznanie Macedonii statusu kraju kandydującego do Unii.