Polityka"FT": niedzielne wybory w Polsce mogą zapoczątkować nowy rozdział

"FT": niedzielne wybory w Polsce mogą zapoczątkować nowy rozdział

Wybory prezydenckie w Polsce mogą zapoczątkować proces zmiany władzy - z rąk rządzącej od ośmiu lat, zorientowanej na reformy PO, do jej bardziej populistycznego i nacjonalistycznego rywala, czyli PiS - pisze "Financial Times". W artykule redakcyjnym brytyjski dziennik podkreśla, że choć rola szefa państwa jest w Polsce w znacznej mierze ceremonialna, to głosowanie jest z uwagą obserwowane w UE, ponieważ może rozstrzygnąć o tym, która partia wygra ważniejsze wybory parlamentarne na jesieni.

"FT": niedzielne wybory w Polsce mogą zapoczątkować nowy rozdział
Źródło zdjęć: © WP

Według "FT" Prawo i Sprawiedliwość może skierować kraj na "eurosceptyczny i nacjonalistyczny kurs", a w Polsce, podobnie jak w innych krajach, panują "nastroje populistyczne, które mogą mieć wpływ na wszystkie partie, i podkopać osiągnięcia minionej dekady".

Gazeta wyraża przekonanie, że ostateczne objęcie władzy przez rywala Platformy Obywatelskiej "zaalarmowałoby sąsiadów Polski w UE". "FT" komentuje, że ponad 10 lat od przystąpienia do UE Polska jest znaczącym graczem wśród 28 krajów Unii, choć nie należy do strefy euro. Zaznacza, że Polska jest jedynym krajem unijnym, który nie popadł w recesję w czasie kryzysu finansowego, a w ciągu minionych siedmiu lat jej gospodarka wzrosła o ponad 20 proc., co jest wynikiem nienotowanym w UE. Brytyjski dziennik odnotowuje również bliski sojusz Polski z Niemcami, z którymi podziela przywiązanie do "ścisłej dyscypliny fiskalnej", a także zwraca uwagę na zdecydowane stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i zwiększenie wydatków na obronność.

"Tusk przewodniczącym PE to dowód nowego statusu Polski"

Nominacja Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, po siedmiu latach na stanowisku premiera, stanowiła dowód nowego statusu Polski - zauważono w artykule.

Nie zmienia to sytuacji, że kandydat PO Bronisław Komorowski walczy w niedzielę o reelekcję, zmagając się z rosnącym w społeczeństwie sceptycyzmem wobec wyników gospodarczych, tym bardziej w obliczu utrzymującego się wysokiego bezrobocia i zbyt niskich zarobków. Dziennik przypomina o niedawnej aferze taśmowej, wskazującej na "wątpliwe polityczne deale" ministrów i pisze, że "wyraźny opór wobec reelekcji (Komorowskiego) wystraszył jego partię, która obawia się zejścia z fali wznoszącej".

"Financial Times" podsumowuje, że "w czasach głębokiej niepewności w sąsiedztwie, głównie na Ukrainie, Unii potrzebna jest Polska, która pozostanie dojrzałym i odpowiedzialnym aktorem na dyplomatycznej scenie". "Niezależnie od tego, która partia przejmie władzę w tym roku, Polska powinna umocnić osiągnięcia poczynione od rozszerzenia" UE - pisze "FT", zauważając, że nikomu nie zależy na zmianie scenariusza, w którym Polska jest jednym z "najjaśniejszych w Unii przykładów sukcesu".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (336)