Trwa ładowanie...

Frankowicze mogą zacząć się cieszyć. Wrześniowa rata może być najniższa od lat

Jest szansa na kolejny, znaczący spadek wysokości rat dla kredytów frankowych. W ocenie analityków Expandera dość szybko możemy spodziewać się franka nawet za 3,5 zł. Może to spowodować, że najbliższa rata będzie najniższą od 6 lat.

Frankowicze mogą zacząć się cieszyć. Wrześniowa rata może być najniższa od latŹródło: Fotolia
d37xleu
d37xleu

Jeszcze ciekawiej dla zadłużonych w tej walucie prezentuje się wyliczenie Expandera, z którego wynika, że gdyby frank spadł do poziomu 3,08 zł, to frankowicze płaciliby takie raty, jak przy kursie 2 zł w 2008 r. Wszystko oczywiście ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe w Szwajcarii.

W ocenie analityków ostatnie spadki wartości franka w relacji do złotówki w dużej mierze wynikają z tego, co dzieje się na walutowej parze euro/frank. Frank po prostu osłabia się w stosunku do euro i w konsekwencji do złotego.

Kim naprawdę są frankowicze?

Obecnie kurs euro do franka wynosi 1,15, czyli jest znacznie wyższy niż jeszcze kilka miesięcy temu. Jak podkreślają analitycy to właśnie ten wzrost spowodował, że w polskich kantorach za szwajcarską walutę płacimy teraz 3,70 zł.

d37xleu

W najbliższym czasie kluczowe zatem dla wszystkich frankowiczów będzie pytanie kiedy ten poziom 1,15 zostanie przełamany. Jeśli tak się stanie i kurs poszybuje w okolice poziomu 1,2 to możliwe, że w Polsce wartość tej waluty spadnie do poziomu 3,50 zł - 3,60 zł.

Pytanie tylko na ile realną jest ta perspektywa? W ocenie zespołu Expandera może się to zdarzyć, o ile nie pojawią się jakieś niespodziewane zagrożenia. Wszystko dlatego, że niepokoje na świecie mogą negatywnie wpłynąć na perspektywy gospodarki strefy euro.

Z kolei względny spokój sprawia, że pieniądze wypływają z bezpiecznej przystani, jaką jest Szwajcaria i są inwestowane w miejscach, gdzie można je skuteczniej pomnażać. Jednak w przypadku zagrożenia jakimś konfliktem bądź wojną, kapitał będzie tam jednak szybko wracał.

Warto też zauważyć, że spadki kursu franka sprawiają oczywiście, że rata staje się niższa, ale za tym idzie też spadek ogólnej sumy zadłużenia. Są tu jednak pewne różnice. Zadłużenie, mimo np. 9 lat spłaty wciąż najczęściej jest znacznie wyższe niż kwota zaciągniętego kredytu. To znaczy, że zupełnie nie opłaca się sprzedawać mieszkania kupionego za taki kredyt. Pieniędzy za sprzedaży nie wystarczy bowiem na spłatę zadłużenia.

d37xleu

Dużo lepiej wygląda natomiast poziom rat. Przy obecnym kursie w okolicach 3,72 zł rata kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat z sierpnia 2008 r. wynosi 1828 zł. Mniej więcej tyle samo wynosiła w listopadzie 2013 r., przy kursie 3,41 zł.
Dzieje się tak, ponieważ obecnie stopy procentowe w Szwajcarii są dużo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Co ciekawe, dzięki temu efektowi wystarczy, że kurs spadnie do 3,08 zł a rata wyniesie 1515 zł, czyli tyle, ile przy kursie 1,96 zł.

d37xleu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37xleu
Więcej tematów