Trwa ładowanie...

Filmowa środa w Ambasadzie Japonii: Animacje Makoto Shinkai

Filmy z polskimi napisami. Wstęp wolny

Filmowa środa w Ambasadzie Japonii: Animacje Makoto Shinkai
dzkssdj
dzkssdj

Ambasada Japonii zaprasza na kolejną filmową środę. Tym razem zobaczymy animacje Makoto Shinkai.* Wstęp bezpłatny. Zgłoszenia: info-cul@wr.mofa.go.jp *Filmy z polskimi napisami**. Tłumaczenie wykonali studenci 2 roku studiów magisterskich japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Projekcje odbędą się w najbliższą środę, 28 stycznia, o godzinie 17:30 w Wydziale. Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51 (4 piętro).

Makoto Shinkai (ur. 1973), animator, reżyser i scenarzysta, nazywany bywa „nowym Hayao Miyazaki”. Po ukończeniu studiów na Wydziale Literatury Uniwersytetu Chuo przez 5 lat pracował jako grafik komputerowy w firmie tworzącej gry. W 1999 roku zadebiutował filmem „She and Her Cat”, bardzo dobrze przyjętym przez krytykę. W 2001 roku porzucił pracę w firmie na rzecz twórczości artystycznej. Rok później ukazał się wielokrotnie nagradzany „Głosy z odległej gwiazdy” („Voices of a Distant Star”), który przyniósł mu rozgłos. Filmy Makoto Shinkai dostały wiele nagród na festiwalach filmowych zarówno w Japonii, jak i na świecie (m.in. w Chinach, Korei, Kanadzie).

„Głosy z odległej gwiazdy” to powstała na podstawie książki Waku Oba niezwykła, futurystyczna opowieść o znajomości na odległość pary nastolatków, która komunikuje się za pomocą e-maili. 25-minutowy film został stworzony w całości przez jedną osobę – Makoto Shinkai. Twórca przyznał, że jedną z inspiracji była dla niego animacja Hayao Miyazaki „Laputa – podniebny zamek”.

„Ogród słów” z kolei to subtelna, urzekająca wizualnym pięknem, opowieść o rodzącym się uczuciu nastoletniego Takao, pragnącego zostać szewcem do 27-letniej zagubionej w świecie Yukari, którą przypadkiem spotyka w deszczowy dzień. Animacja została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków zarówno w Japonii, jak i za granicą. Zdobyła m.in. Kobe Theatrical Film Award i AniMovie Award na festiwalu w Stuttgarcie.

dzkssdj
dzkssdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzkssdj
Więcej tematów