Trwa ładowanie...

"FAS": grupa państw UE forsuje porozumienie o kontyngentach z Turcją

Grupa państw UE, w której są Niemcy, gotowa jest do przejęcia od Turcji kontyngentu uchodźców w zamian za zobowiązanie się Ankary do zahamowania napływu imigrantów do Europy - podał dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS)".
Share
"FAS": grupa państw UE forsuje porozumienie o kontyngentach z Turcją
Źródło: AFP, Fot: Nikolay Doychinov
d14ytk1

Jak pisze "FAS", kanclerz Angela Merkel i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zwołali na godz. 14 w Brukseli spotkanie przedstawicieli krajów deklarujących gotowość do udziału w tym przedsięwzięciu.

Obok Niemiec w spotkaniu uczestniczyć mają przywódcy trzech krajów Beneluksu, Austrii, Szwecji, Finlandii i Grecji. Projekt popiera także Francja, jednak prezydent Francois Hollande przyjedzie do Brukseli dopiero o godz. 16, na rozpoczęcie szczytu UE-Turcja.

Grupa państw forsujących "pakt polityczny" z Turcją chce przedyskutować rozmiary kontyngentu i sposób jego podziału. Przedmiotem rozmów jest liczba 400 tys. osób - jedna trzecia ogółu imigrantów, którzy w tym roku dotarli do Europy szlakiem bałkańskim z Turcji. - Należy oczekiwać, że Niemcy przyjęliby największą część tego kontyngentu - czytamy w "FAS".

d14ytk1

Sporą część ma przyjąć Francja po tym, jak Niemcy zobowiązały się do zwiększenia udziału w wojnie z Państwem Islamskim - twierdzi autor materiału. Uzgodnili to Hollande i Merkel podczas ich spotkania w środę w Paryżu.

UE planuje ponadto przekazanie Turcji 3 mld euro. Środki mają być przeznaczone na lepszą integrację 2,2 mln syryjskich uchodźców przebywających na terenie tego kraju. Według "FAS" w UE toczy się dyskusja o tym, jak uzyskać tę sumę. Kierowana przez Niemcy grupa państw domaga się, aby sięgnąć po unijną rezerwę budżetową. "FAS" zwraca uwagę, że te pieniądze przeznaczone są zwykle na sytuacje nadzwyczajne w dziedzinie polityki rolnej i strukturalnej, z których korzystają przede wszystkim kraje środkowo- i wschodnioeuropejskie. - Rezygnując z tych funduszy kraje te wniosłyby wkład solidarnościowy, jeżeli już nie chcą przyjmować do siebie uchodźców - pisze "FAS", zastrzegając, że ta sprawa nie była jeszcze w sobotę rozstrzygnięta.

Turcja ma natomiast zobowiązać się do powstrzymania strumienia imigrantów i do przyjmowania osób, które wjechały nielegalnie z jej terytorium dalej do Europy. Władze tureckie mają ponadto zawracać na swoich granicach imigrantów ekonomicznych. Zdaniem "FAS" krajom UE chodzi przede wszystkim o Pakistańczyków i mieszkańców Bangladeszu, którzy obecnie mogą bezproblemowo wjeżdżać do Turcji. Bruksela chce z kolei przyśpieszyć decyzję o bezwizowym ruchu dla obywateli Turcji. Mieliby oni uzyskać prawo do wjazdu na teren Schengen od października 2016 roku.

d14ytk1

Podziel się opinią

Share
d14ytk1
d14ytk1
Więcej tematów