Trwa ładowanie...
d3zh7f0
26-09-2015 11:55

Ewa Kopacz: pora powiedzieć stop dla nienawiści, nietolerancji, nacjonalizmu

Pora, żeby stworzyć wspólny front przeciwko tym, którzy umieszczają nienawistne napisy nie tylko na murach, ale również w internecie, i powiedzieć stop dla nienawiści, nietolerancji, nacjonalizmu - mówiła premier Ewa Kopacz podczas akcji HejtStop.

d3zh7f0
d3zh7f0

Akcję zamalowywania rasistowskich, homofobicznych i antysemickich napisów na murach i budynkach zorganizowano w sobotę w kilku miastach Polski. To element kampanii HejtStop, która ma przełamywać bierność wobec mowy nienawiści w przestrzeni publicznej. W warszawskiej akcji wzięła udział Kopacz.

Premier zamalowała białą farbą antysemicki napis "Jude Raus", namalowany przez chuliganów na ścianie jednego z osiedlowych garaży przy ul. Powstańców Wielkopolskich na warszawskiej Ochocie.

- Dzisiaj zamalowałam ten nienawistny napis, ale tak naprawdę zamalowywanie tego na ścianach jest tylko jednym z etapów. Dzisiaj powinniśmy walczyć o to, aby wykorzenić z serc tych, którzy te napisy umieszczają, nienawiść. Czy nam się to uda? Pewnie tak, jeśli polskie mądre społeczeństwo zrozumie, że nowoczesny patriotyzm, którego jestem wielką zwolenniczką, zawiera w sobie nie tylko miłość do ojczyzny, ale również jest w nim miejsce na tolerancję i na szacunek dla odmienności - mówiła premier.

Kopacz podkreśliła, że nadeszła pora, by stworzyć "jeden wspólny front przeciwko tym, którzy te napisy umieszczają nie tylko na murach, ale również w internecie".

d3zh7f0

Stowarzyszenie Projekt Polska, które organizuje kampanię HejtStop, chce pokazać, jak duży jest sprzeciw wobec obraźliwych treści znajdujących się w przestrzeni publicznej.

W akcji udział biorą organizacje, instytucje, szkoły oraz osoby prywatne. Orężem w walce m.in. z wulgarnymi słowami, znakami szubienic, faszystowskimi hasłami, obraźliwymi inwektywami są farby oraz pędzle i wałki.

Na stronie www.hejtstop.pl można zgłaszać kolejne napisy do zamalowania. W ciągu roku do bazy prowadzonej w ramach projektu - jak mówiła PAP koordynatorka kampanii HejtStop Joanna Grabarczyk - wpływają tysiące zgłoszeń dotyczących nienawistnych treści.

Ich zamalowywanie odbywa się w sposób spektakularny, nagłośniony medialnie dwukrotnie w ciągu roku - wiosną i jesienią, ale trwa praktycznie non stop. "Zamalowaliśmy już setki miejsc, w samej Warszawie malujemy przynajmniej raz w miesiącu" - dodała.

d3zh7f0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zh7f0
Więcej tematów