Trwa ładowanie...
Donald Trump
04-12-2016 01:25

Europejscy socjaliści: skrajna prawica stała się ponurą rzeczywistością

• W sobotę w Pradze zakończył się dwudniowy kongres Partii Europejskich Socjalistów
• Na zakończenie kongresu politycy PSE wygłosili deklarację dotyczącą oceny obecnej sytuacji politycznej w Europie i na świecie
• Zdaniem eurodeputowanych zagrożeniem dla Unii Europejskiej jest neoliberalna i konserwatywna polityka, ekstremizm oraz populizm

Europejscy socjaliści: skrajna prawica stała się ponurą rzeczywistościąŹródło: Flickr
d17n6wc
d17n6wc

- Te lata nierozsądnych działań oszczędnościowych, rosnących nierówności i niepewności doprowadziły do utworzenia gruntu podatnego na desperację - czytamy w deklaracji polityków z Partii Europejskich Socjalistów (PSE).

Według nich "tę sytuację populiści wykorzystali do propagowania kłamstw, nienawiści, podziałów, jak pokazały nam wyniki brytyjskiego referendum (w którym zadecydowano o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE) czy amerykańskie wybory" prezydenckie, w których zwyciężył Donald Trump.

- W wielu krajach skrajna prawica stała się ponurą rzeczywistością - głosi dalej deklaracja.

Eurodeputowani z PSE zwrócili też uwagę na "duże wyzwania" w najbliższych miesiącach, m.in. "kluczowe wybory w różnych krajach członkowskich w 2017 roku i później".

d17n6wc

Ponadto w tekście odniesiono się również do sytuacji w aspirującej do członkostwa w UE Turcji. Wezwano tureckie władze to "powrotu do wiarygodnego procesu politycznego i wznowienia politycznego dialogu".

Agencja AFP przypomina, że pod koniec listopada tureckie władze uniemożliwiły delegacji kilkunastu eurodeputowanych PSE spotkanie z współprzewodniczącym głównej prokurdyjskiej tureckiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), Selahattinem Demirtasem, aresztowanym w związku ze śledztwem wokół terroryzmu. Druga współprzewodnicząca partii Figen Yuksekdag również została aresztowana.

Podobne działania tureckich władz są ostro krytykowane przez Unię Europejską i negatywnie wpłynęły na relacje Ankary z Brukselą. Posłowie z PSE w deklaracji wyrazili "głębokie zaniepokojenie aresztowaniem w Turcji współprzewodniczących HDP i umieszczeniem w areszcie członków HDP, dziennikarzy i obrońców praw człowieka". Podkreślono jednocześnie, że "PSE chce, by Turcja była w pełni zakorzeniona w Unii Europejskiej".

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wezwał w niewiążącej rezolucji do zamrożenia negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE w reakcji na represje tureckich władz po nieudanym lipcowym zamachu stanu. W odpowiedzi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jeśli UE nadal będzie grozić Ankarze zamrożeniem negocjacji akcesyjnych, Turcja otworzy granice i zezwoli na przejazd migrantów do UE.

d17n6wc

Stosunki między Unią a Ankarą coraz bardziej napięte. Turcja odrzuca m.in. możliwość wprowadzenia zmian do swojego prawa antyterrorystycznego, co było jednym z warunków zniesienia przez Unię wiz. Bruksela zobowiązała się przyspieszyć prace nad liberalizacją wizową w ramach zawartej w marcu umowy w Turcją w sprawie powstrzymania napływu migrantów do UE przez Grecję.

Negocjacje akcesyjne UE-Turcja zostały otwarte w 2005 roku; od tamtej pory postęp w rozmowach jest niewielki.

Oprac. Adam Styczek

d17n6wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17n6wc
Więcej tematów