Trwa ładowanie...
d2hv3k7

**eEurope+** i **ePolska+** - droga do społeczeństwa informacyjnego

(inf. własna)

d2hv3k7
d2hv3k7

eEurope - An Information Society for All - to strategia Unii Europejskiej dla realizacji idei społeczeństwa informacyjnego, mającej kluczowe znaczenie edukacyjne i gospodarcze. Polska, jako kraj kandydujący, aktywnie włączyła się w przygotowania programu eEurope+. Wirtualna Polska dotarła do związanego z programem wspólnotowego i polskiego planu działania.

Plan działania eEurope+ ma zostać oficjalnie ogłoszony podczas szczytu UE w Göteborgu w dniach 15-16 czerwca 2001 r. Do wzięcia udziału w tej uroczystości zostaną zaproszeni również premierzy kandydujących krajów. Szefowie rządów zaprezentują dorobek oraz plany swoich państw w obszarze Społeczeństwa Informacyjnego.

Przygotowaniem wspólnego planu działania eEurope+ zajmie się zespół ekspertów Komisji Europejskiej oraz krajów kandydujących - JHLC (Joint High Level Committee). W marcu w Brukseli fachowcy dyskutowali już o programie przedstawionym przez Komisję Europejską. Częścią procesu uzgadniania wspólnego stanowiska UE i krajów kandydujących ma być zaproponowany przez Wspólnotę cykl konsultacji bilateralnych, odbywających się na przełomie marca i kwietnia.

Starania strony polskiej mają na celu koordynację kierunku działań ze strategią Unii Europejskiej. Kolejnymi etapami na tej drodze były: uchwała Sejmu z 14 lipca 2000 r, przyjęcie przez rząd dokumentu programowego "Cele i kierunki rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce", podjęcie decyzji o przedłożeniu do 31 maja 2001 stworzonej na wzór inicjatywy eEurope "Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce na lata 2001- 2006, ePolska" i powołanie Forum ds. Społeczeństwa Informacyjnego.

d2hv3k7

Zorganizowana w maju 2000 r. w Warszawie konferencja ministerialna poświęcona zagadnieniom Społeczeństwa Informacyjnego jest dowodem polskiego uczestnictwa w realizowaniu europejskiej inicjatywy. Deklaracja konferencji warszawskiej została z uznaniem przypomniana w dokumencie końcowym szczytu UE w Nicei w grudniu 2000 r.

Według polskiego przedstawicielstwa przy UE, strona polska powinna utworzyć specjalną instytucję koordynującą współpracę z Komisją Europejską przy tworzeniu planu działania eEurope+, a także na bieżąco informować Komisję Europejską o stanie zaawansowania w Polsce prac nad realizacją postulatów Społeczeństwa Informacyjnego.

Polska - jak wynika z dokumentów - zamierza aktywnie uczestniczyć w tworzeniu planu eEurope+, którego treść ma być uzgodniona do połowy maja 2001 r. (kar)

d2hv3k7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hv3k7
Więcej tematów