Trwa ładowanie...
d7xi55z
23-09-2006 13:45

Dziwisz: naród chciałby z szacunkiem patrzeć na parlament

Naród chciałby z szacunkiem patrzeć na parlament i parlamentarzystów, na polityków i sprawujących władzę - powiedział w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie) metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Jego zdaniem, "naród nie zasługuje na takie traktowanie, którego jesteśmy świadkami w ostatnich dniach".

d7xi55z
d7xi55z

Kardynał wziął udział w uroczystościach dziękczynnych za koronację obrazu Matki Bożej Trybunalskiej, której dokonał w maju tego roku papież Benedykt XVI. Korony poświęcił w październiku 2004 roku papież Jan Paweł II.

W homilii kard. Dziwisz przypomniał, że przed obrazem Pani Trybunalskiej modlili się w przeszłości jednocześnie sędziowie, pokrzywdzeni i oskarżeni oraz skazańcy, wierny lud Piotrkowa.

Kardynał odniósł się również do wizyty papieża Jana Pawła II w polskim parlamencie w 1999 roku. Przypomniał, że Ojciec Święty życzył Sejmowi i Senatowi, żeby "w centrum ich wysiłków ustawodawczych zawsze znajdował się człowiek i jego rzeczywiste dobro".

Te słowa po siedmiu latach są nadal aktualne - zauważył kardynał. Zwracając się do polityków, powiedział: "zostaliście wybrani przez naród, który was rozliczy z tego, czy spełniliście jego oczekiwania, czy przeciwnie, zawiedliście; nie dopuście do tego, żeby naród musiał was odrzucić".

d7xi55z

Metropolita krakowski życzył polskim politykom i osobom zaangażowanym w życie polityczne, by budowali państwo, które otacza troską rodzinę, życie ludzkie, wychowanie młodego pokolenia i jest wrażliwe na potrzeby konkretnego człowieka, szczególnie ubogiego i słabego.

Obraz Matki Bożej Trybunalskiej, namalowany przez nieznanego włoskiego artystę w XVI wieku, został w 1580 roku ofiarowany Trybunałowi Koronnemu (najwyższemu sądowi ówczesnej Rzeczypospolitej), powołanemu w Piotrkowie Trybunalskim przez króla Polski Stefana Batorego. Obecnie dzieło znajduje się w kościele oo. Jezuitów, w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Sanktuarium jest powszechnie uznanym miejscem modlitwy za sprawujących władzę.

Przed rozpoczęciem uroczystej mszy św. otwarto uroczyście Instytut Badań nad Parlamentaryzmem. Jego powołanie jest wspólną inicjatywą władz Piotrkowa, działającej w tym mieście filii Akademii Świętokrzyskiej (AŚ) oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno- Ekonomicznej (WSHE) z Łodzi.

To w Piotrkowie narodził się polski dwuizbowy parlament, tu funkcjonował Trybunał Koronny I Rzeczpospolitej. W mieście koncentrowało się w przeszłości życie polityczne Rzeczypospolitej.

d7xi55z

Trybunał Koronny powstał w 1578 roku; wówczas zasiadało w nim 27 przedstawicieli szlachty i sześciu duchowieństwa. Trybunał zbierał się w Piotrkowie (dla ziem wielkopolskich), Lublinie (dla Małopolski) i Łucku (dla ziem ruskich); z czasem orzecznictwo łuckie przeniesiono do Lublina.

Trybunał był drugą - ostatnią instancją dla sądów ziemskich, grodzkich i podkomorskich w sprawach cywilnych i karnych. W XVIII w. trybunały znalazły się praktycznie pod całkowitym wpływem magnaterii. Sejm Czteroletni (1788-1792) zreformował ich funkcjonowanie, jednak zmiany przerwały rozbiory.

d7xi55z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7xi55z
Więcej tematów