Trwa ładowanie...
23-11-2015 01:28

Dziennikarka TVP Info zawieszona po programie z prof. Piotrem Glińskim

Dziennikarka TVP Info Karolina Lewicka została zawieszona przez prezesa Telewizji Polskiej w obowiązkach prowadzącej program „Minęła dwudziesta” za rozmowę z ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim - podaje press.pl. - Sposób prowadzenia programu odbiegał zdecydowanie od standardów, które obowiązują w telewizji publicznej - uargumentował swoją decyzję prezes stacji Janusz Daszczyński. Jednocześnie rano poprowadziła wywiad z Markiem Sawickim.

d8ymtug
d8ymtug

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim interwencji prof. Glińskiego w sprawie premiery sztuki "Śmierć i dziewczyna" we wrocławskim Teatrze Polskim. Minister kultury wysłał w piątek do marszałka województwa dolnośląskiego pismo, w którym domagał się natychmiastowego wstrzymania przygotowań do premiery. Powoływał się na doniesienia mówiące, że na scenie zostanie pokazany pełny akt seksualny.

Mimo licznych protestów premiera odbyła się, a dyrektor Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski, poseł .Nowoczesnej, zaapelował do prof. Glińskiego o podanie się do dymisji.

W programie "Minęła dwudziesta" minister kultury został zapytany przez Karolinę Lewicką, na jakiej podstawie prawnej skierował list do marszałka dolnośląskiego. Dziennikarka przytoczyła kilka razy 73. artykuł konstytucji mówiący o wolności działalności twórczej i artystycznej.

d8ymtug

Prof. Gliński starał się czytać i wyjaśniać fragmenty swojego pisma, jednak dziennikarka przerwała mu, tłumacząc, że jako gość programu publicystycznego "nie może wygłaszać oświadczenia jak na konferencji prasowej, tylko powinien odpowiadać na jej pytania". Oboje rozmówcy wchodzili sobie w słowo, mówili jednocześnie.

- To jest program propagandowy, tak jak wasza stacja uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się zmieni. Ponieważ tak telewizja publiczna funkcjonować nie powinna - powiedział wicepremier.

Potem kilka razy powtórzył, że czuje się jak na przesłuchaniu, na co Lewicka odpowiadała, że takimi wypowiedziami ją obraża. Krótko po programie dziennikarka została zawieszona w obowiązkach przez prezesa TVP. Na razie nie wiadomo, na jak długo odsunięto ją od pracy.

List protestacyjny dziennikarzy TVP Info

Po emisji programu dziennikarze TVP Info wystosowali do prof. Glińskiego list otwarty, w którym zaprotestowali przeciwko jego słowom o telewizji publicznej. "My, dziennikarze TVP Info, stanowczo protestujemy przeciwko słowom, których użył Pan dzisiaj w programie 'Minęła 20'. (...) Pańskie słowa obrażają nas, naszą antenę i Telewizję Polską. Uważamy, że określenia, których Pan użył są niesprawiedliwe. Czujemy się Pańskimi słowami dotknięci. Nie życzymy sobie, by ani Pan, ani ktokolwiek inny, posiadający lub nieposiadający władzę, tak mówił o nas lub innych dziennikarzach. Żądamy przeprosin wypowiedzianych tak, jak powyższe obraźliwe słowa, na naszej antenie".

Pod listem podpisał się też prezes TVP Janusz Daszczyński - informuje Press. Dlaczego to zrobił, skoro zawiesił dziennikarkę prowadzącą audycję z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego? – Zapowiedź upolitycznienia mediów publicznych zasygnalizowana w wypowiedzi wicepremiera jest atakiem na wolność słowa w niepodległej Polsce – odpowiada Daszczyński. – Nie zmienia to mojej oceny przebiegu programu – dodaje.

d8ymtug

Po decyzji prezesa TVP zawrzało na Twitterze:

d8ymtug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8ymtug
Więcej tematów