Dzień Weterana obchodzą polscy żołnierze
Od lat 50. XX wieku przeszło 100 tysięcy polskich żołnierzy wzięło udział w misjach zagranicznych. Podczas służby poległo 118 Polaków. Blisko 7 tysięcy ma status weterana lub poszkodowanego. Z myślą o nich w 2012 roku ustanowiono 29 maja Dniem Weterana.
29.05.2014 06:02
Jednym z nich jest starszy plutonowy Arkadiusz Żurkowski, który w 2012 roku stracił prawą nogę w trakcie misji w Afganistanie: "W czasie lotu rozpoznawczego, kiedy pilnowaliśmy patrolu naziemnego, ostrzelano nas. Nic nie pamiętam. Obudziłem się w szpitalu w Warszawie" - mówi.
Dzień Weterana to wyraz pamięci i uhonorowania wysiłku tych, którzy w trakcie pełnienia służby na antypodach świata musieli dać z siebie bardzo wiele - mówi starszy chorąży Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju: "Za ich trud należy się szacunek, a tym, którzy przelali krew, należy się wsparcie" - dodaje.
Jak podkreśla Tomasz Kloc dzięki opiece państwa nad weteranami dostęp do pomocy medycznej i finansowej jest dużo łatwiejszy: "Dzięki ustawie z 2012 roku o weteranach działań poza granicami państwa udało się wprowadzić rozwiązania systemowe, które umożliwiają dotarcie z bezpośrednią pomocą dla tych, którzy stracili zdrowie podczas służby" - podkreśla.
Obecnie resort obrony wraz ze stowarzyszeniami byłych członków misji pracuje nad przeglądem ustawy o weteranach. Zmiany mają polegać miedzy innymi na przyznaniu statusu weterana lub poszkodowanego uczestnikom misji pokojowych i rozjemczych.
Centralne obchody Dnia Weterana odbędą się dziś (godz. 14:00) w Szczecinie. Przygotowano pokazy musztry paradnej, orkiestry i sprzętu wojskowego. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz wręczą odznaki oraz tytuły honorowe, spotkają się z weteranami i ich rodzinami.