Polska#dziejesienazywo Prezes IPN Łukasz Kamiński: dokumenty z domu Czesława Kiszczaka będą udostępnione w archiwum IPN w postaci zdigitalizowanej

#dziejesienazywo Prezes IPN Łukasz Kamiński: dokumenty z domu Czesława Kiszczaka będą udostępnione w archiwum IPN w postaci zdigitalizowanej

- Co to znaczy, że dokumenty będą digitalizowane i udostępnianie opinii publicznej? - pytał Robert Mazurek prezesa IPN Łukasza Kamińskiego w programie #dziejesienazywo. - Chcemy, aby te dokumenty - po zakończeniu pierwszych czynności prokuratorskich - mogły być udostępnione w naszym archiwum w postaci zdigitalizowanej, czyli - mówiąc prościej - zeskanowanej - oświadczył Kamiński.

19.02.2016 | aktual.: 19.02.2016 11:33

- Czyli w archiwum. Nie wszystko wrzucicie do internetu? - pytał Mazurek.

- Nie, tutaj musimy się trzymać naszej ustawy, która reguluje sposób dostępu do materiałów archiwalnych - oznajmił Kamiński. Wyjaśnił, że osoby, które są w ustawie wymienione - badacze, dziennikarze - będą mogły z tych dokumentów skorzystać. Podkreślił, że ze względu na formę cyfrową, będzie to możliwe przez wiele osób na raz.

- Zakładam, że po jakichś dwóch godzinach opinia publiczna będzie poinformowana jaka jest zawartość tych dokumentów - dodał prezes IPN.

- Pan zaapelował, by, jeśli ktoś ma jakieś dokumenty, oddał je do IPN? - zwrócił się prowadzący program z pytaniem do gościa #dziejesienazywo.

- Tak, jeśli ktoś nie był świadomy, iż tego typu dokumenty podlegają z mocy prawa przekazaniu do IPN, to w tej chwili ma szansę, nie czekając na kroki prawne ze strony instytutu, te dokumenty nam przekazać - powiedział Kamiński.

- Drodzy generałowie służby bezpieczeństwa - jeśli macie jeszcze jakieś papiery, a jeśli nie chcecie, żeby przyszli do was prokuratorzy - sami przynieście? - reasumował Mazurek.

- Tak to można ująć innymi słowami - dodał prezes IPN.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)