Trwa ładowanie...
d1kbvqj

Dworzec w Gliwicach zostanie zmodernizowany. Wiemy jak będzie wyglądać!

Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na wybór wykonawcy, który zmodernizuje kompleks dworcowy w Gliwicach. Prace będą kosztować 136,8 mln zł, a wykona je konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. oraz Aldesa Construcciones S.A.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dworzec w Gliwicach zostanie zmodernizowany. Wiemy jak będzie wyglądać!
(Pracownia architektoniczna Projekt Archi Studio)
d1kbvqj

Nowy dworzec w przeciwieństwie do obecnego ma być nowoczesny, komfortowy i funkcjonalny - tak zapewniają władze Polskich Kolei Państwowych. Budynek gliwickiego dworca został wybudowany w latach 1924-1925 i w ostatnim czasie nie był odnawiany.

W postępowaniu przetargowym zgłoszonych zostało pięć ofert, najkorzystniejszą zaś przedstawiło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. oraz Aldesa Construcciones S.A. Teraz PKP czeka na uprawomocnienie się decyzji, a podpisanie umowy musi być poprzedzone standardową kontrolą postępowania przetargowego przez Urząd Zamówień Publicznych. Gliwicki dworzec ma być zmodernizowany za 136,8 mln zł.

- W związku z tym planujemy, że umowa z wykonawcą zostanie podpisana do końca IV kwartału tego roku. Następnie rozpoczniemy prace budowlane na dworcu. Kompleks dworcowy w Gliwicach, to trzeci po Bydgoszczy i Szczecinie duży projekt dofinansowany ze środków unijnych, którego realizacją rozpoczynamy w tym roku - mówi Wojciech Rokicki, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji w PKP S.A.

d1kbvqj

Dworzec w Gliwicach będzie w końcu przyjazny dla osób niepełnosprawnych, zlikwidowane mają zostać wszelkie bariery architektoniczne, np. zamontowane zostaną linie prowadzące w posadzce, które pomogą osobom niedowidzącym i niewidomym w przemieszczaniu się po dworcu. Obniżone zostaną też niektóre okienka kasowe, tak by osoba poruszająca się na wózku bez problemu do nich sięgała. Na wyższe kondygnacje pasażerów dowozić będą windy. Poprawiony ma zostać komfort podróżnych, a kompleks dworcowy ma nie odstawać od współczesnych standardów.

Wybudowany zostanie korytarz łączący dwie hale. Stare tablice odjazdów i przyjazdów zostaną zastąpione nowoczesnymi tablicami elektronicznymi. Rozbudowany zostanie system monitoringu, dworzec zyska też nowoczesny system powiadamiania o pożarze oraz BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem.

(fot. Pracownia architektoniczna Projekt Archi Studio)

Modernizacja ma też objąć elementy historyczne, w tym mozaikę, która znajduje się na ścianie w holu głównym oraz drewniane sufity. Pojawi się też nowy zegar i napis z nazwą dworca. Wielka rewolucja nie ominie peronów i tuneli. Wybudowane zostaną ruchome schody oraz windy prowadzące z tunelu na perony - nowa nawierzchnia i zadaszenie z przeszkleniami. Tory w obrębie stacji także mają zostać wymienione.

Przebudowa dworca i trzech peronów ma się zakończyć do końca 2015 roku, zaś peron czwarty ma być gotowy w 2016 roku. Prace będą współfinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

d1kbvqj

Podziel się opinią

Share

d1kbvqj

d1kbvqj
Więcej tematów