Trwa ładowanie...
kościół
08-12-2016 10:33

Duża część katolickiej Europy ma tego dnia wolne. Polska się wyłamała

8 grudnia przypada święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W wielu krajach jest to dzień wolny od pracy. Polacy od 2003 r. są oficjalnie zwolnieni z obowiązku uczestniczenia w uroczystościach.

Duża część katolickiej Europy ma tego dnia wolne. Polska się wyłamałaŹródło: Pixabay
d1bg1tq
d1bg1tq

Dni szczególnie ważne dla społeczności Kościoła są w Polsce wolnymi od pracy. Okazuje się jednak, że jest od tej reguły wyjątek. Takim dniem jest 8 grudnia.

Tego dnia przypada święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to tzw. święto nakazane, czyli wierni są zobowiązania do uczestnictwa w mszy świętej. Z tego powodu w Austrii, Hiszpanii, Portugalii czy Włoszech pracować nie trzeba.

W Rzymie, papież tradycyjnie 8 grudnia modli się pod pomnikiem Niepokalanie Poczętej Maryi. Pomnik ten kwiatami przyozdabia co roku ambasada Hiszpanii

W Polsce uczestnictwo w uroczystościach ogranicza obowiązek świadczenia pracy, w związku z czym Kościół dał Polakom specjalne przyzwolenie na opuszczenie mszy tego dnia. Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w tej sprawie uchwalono w marcu 2003 r.

Oprac. Patryk Skrzat

d1bg1tq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bg1tq
Więcej tematów