Trwa ładowanie...

Kamień głodu ukazał się w Czechach. "Zapłacz, jeśli mnie zobaczysz"

W Czechach na światło dzienne wyszły nieoczekiwane i zarazem przerażające skutki suszy. Spod opadającej w dramatycznych tempie rzeki wyłonił się tak zwany kamień głodowy - czyli historyczny głaz, na którym kilka wieków temu wyryto ostrzeżenie.

Share
Kamień głodowy w czeskim DěčínieKamień głodowy w czeskim DěčínieŹródło: Wikipedia, fot: Dr. Bernd Gross
d35an5x

Wysychające koryta rzek skrywają tajemnice sprzed wieków. Tegoroczne lato jest jednym z najbardziej suchych w ostatnim okresie. Okazuje się jednak, że z podobnymi klęskami zmagaliśmy się już wieki temu, o czym świadczą ukryte pod wodą, wielowiekowe kamienie głodowe, które dziś zaczynają się wyłaniać.

"Jeśli mnie zobaczysz, zapłacz"

Ukazanie się tak zwanych kamieni głodowych nie wróży niczego dobrego. Świadczy o rozpaczliwie niskim poziomie wody w rzekach, co w konsekwencji może doprowadzić do olbrzymiej klęski. Jak nazwa wskazuje, są one zapowiedzią nadchodzącego głodu. Kamienie głodowe umieszczano w rzekach od XIV do XIX wieku w Niemczech oraz na terenach zamieszkanych przez niemieckojęzyczną ludność.

Obecnie jeden z głodowych kamieni można zaobserwować na własne oczy w Czechach, nad rzeką Łabą. Jest to jedna z największych rzek w Europie i jednocześnie jeden z ważniejszych szlaków wodnych. Został na nim wyryty niepokojący niemiecki napis: "Wenn du mich siehst, dann weine", co oznacza: "Jeśli mnie zobaczysz, zapłacz". Trudno powiedzieć, kiedy ten głaz dokładnie został osadzony. Ostatni raz można było zobaczyć go w 2018 r. Wówczas Europa również była nękana ogromną falą upałów. Andrea Toreti, starszy pracownik naukowy Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, w oświadczeniu dla Euronews stwierdził, że ten rok może okazać się gorszy niż 2018. Jego zdaniem susza w Europie skończy się dopiero za trzy miesiące.

Zobacz też: Susza w Niemczech. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35an5x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35an5x
d35an5x
Więcej tematów