Trwa ładowanie...
03-06-2014 14:45

Donald Tusk: relacje polsko-amerykańskie są niezmiennie dobre

- Relacje polsko-amerykańskie są niezmiennie dobre i mają fundamentalne znaczenie - ocenił premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą. - Najlepszych przyjaciół poznaje się w biedzie, a lepszego przyjaciela niż Polska nie mamy na całym świecie - powiedział z kolei Obama.

Donald Tusk: relacje polsko-amerykańskie są niezmiennie dobreŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
di22bfi
di22bfi

- Wokół nas zmieniło się tak wiele, a nasze relacje i ich charakter się nie zmieniły, tzn. pozostają tak samo dobre i mają tak samo fundamentalne znaczenie jak w przeszłości - oświadczył premier podczas spotkania z dziennikarzami.

Donald Tusk podziękował też Obamie za szybką i bardzo skuteczną reakcję USA na kryzys ukraiński.

- Polska jest gotowa wzmocnić swoje obronne wysiłki; chcemy do tego samego namówić naszych europejskich sojuszników - oświadczył także premier.

Tusk zaznaczył, że powiedział prezydentowi USA o "gotowości wzmocnienia polskich wysiłków obronnych". - Będziemy się starali przekonać naszych europejskich sojuszników, także na spotkaniu NATO w Walii, do wspólnego europejskiego wysiłku na rzecz zwiększenia obronności i solidarności - powiedział.

di22bfi

Tusk: relacja polsko-amerykańskie nie wymagają naprawy

Na konferencji prasowej Tusk podkreślił, że relacje polsko-amerykańskie "nie wymagają naprawy" i dlatego podczas spotkania z prezydentem USA nie było konieczności, by poświęcić im "zbyt wiele czasu".

- Natomiast nasze opinie dotyczące Ukrainy, sytuacji w całym regionie, współpracy energetycznej są zbieżne. Powiedziałem panu prezydentowi o naszej polskiej misji na rzecz unii energetycznej, zwiększenia niezależności Europy od jednego źródła dostaw gazu i wydaje się, że te uwagi, jakie wymieniliśmy, pokazują na możliwość praktycznej współpracy - podkreślił Tusk.

Dodał, że cieszy się, iż prezydent USA zaoferował "osobiste zaangażowanie w możliwość dywersyfikacji źródeł energii w Europie".

- Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję, powiedziałem na początku naszego spotkania, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie i chętnie to publicznie powtórzę - powiedział Tusk.

di22bfi

Dodał, że jest przekonany, iż "doświadczenia ostatnich miesięcy i także nasze rozmowy tutaj, w tym symbolicznym dniu 25-lecia polskiej wolności, były nie tylko symboliczne i nie odnosiły się tylko do historii".

- To jest chyba najważniejsze w naszych relacjach, że cenimy te same wartości, cenimy te same symbole, ale chcemy praktycznie działać na rzecz większego bezpieczeństwa i lepszego partnera niż Stany Zjednoczone Polska nie mogła sobie wymarzyć. Jeszcze raz, panie prezydencie, dziękuję za wszystko - powiedział premier.

Tusk: zapowiedź wsparcia przez USA sojuszników to kolejny krok, nie finał

- Polska z satysfakcją przyjęła zapowiedź prezydenta USA w sprawie przeznaczenia miliarda dolarów na wsparcie sojuszników - podkreślił premier Donald Tusk. Usłyszałem, że to kolejny krok, a nie finał, że będziemy rozmawiali o coraz większej obecności NATO w tej części Europy - zaznaczył Tusk.

di22bfi

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że będzie prosił Kongres o zatwierdzenie 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych. Dodał, że będzie to "mocnym przejawem trwałego zaangażowania w bezpieczeństwo sojuszników w NATO".

- Z satysfakcją usłyszałem, że to kolejny krok, a nie finał, że będziemy także w tej strategicznej perspektywie rozmawiali o coraz intensywniejszej współpracy i coraz większej obecności w tej części Europy Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Tusk.

Obama: Polska jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek

- Polska jest jedną z najszybciej i najlepiej rozwijających się gospodarek w Europie - powiedział z kolei prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. -.Postęp gospodarczy, który USA dostrzegają w Polsce, jest równie ważny co postęp polityczny - dodał.

di22bfi

- Wzrost gospodarczy nie jest rzeczą nieuniknioną tylko dlatego, że Polska wywalczyła sobie wolność polityczną. Nie był on też prosty. Reformy przeprowadzane tutaj w Polsce odegrały swą rolę i nie obeszły się bez ofiar. Natomiast jadąc przez Warszawę widzi się, że Polska jest krajem rozkwitającym - powiedział Obama.

Jego zdaniem "Polska jest krajem jednym z najszybciej i najlepiej rozwijających się gospodarek w Europie", charakteryzujący się doskonałym lokalnym przemysłem i innowacjami wysokotechnologicznymi.

Obama: Polska i USA - gotowe wspierać Ukraińców

Obama zapewnił także, że Polska i USA są zjednoczone w gotowości wspierania Ukraińców w kwestii integralności terytorialnej i bezpieczeństwa oraz wszelkiego rodzaju reform gospodarczych, które będą na Ukrainie potrzebne - zadeklarował prezydent USA Barack Obama.

di22bfi

Zdaniem Obamy Polska była doskonałym partnerem dla społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie, zaś polska dyplomacja odegrała zasadniczą rolę "w zapobieganiu dalszemu rozwojowi przemocy".

- Moja rozmowa z panem premierem raz jeszcze zademonstrowała, że kraje nasze są absolutnie zjednoczone w swojej gotowości wspierania Ukraińców idących dalej swą drogą, nie tylko odnośnie wsparcia w dziedzinie integralności terytorialnej i bezpieczeństwa, ale też wszelkiego rodzaju reform gospodarczych, które będą na Ukrainie potrzebne - powiedział prezydent USA.

Obama: ważne będą reformy na rzecz energetyki na Ukrainie

- Dla Ukrainy bardzo istotne będą efektywne wysiłki na rzecz reform energetyki tego kraju i zdywersyfikowania źródeł dostaw gazu - powiedział Obama. Zaznaczył, że w czasie, gdy Ukraina przechodzić będzie trudną drogę reform politycznych i gospodarczych, Polska będzie miała ważną rolę, dzieląc się z Ukrainą lekcjami swojego sukcesu, tak jak z Polską w czasie przemian dzieliły się inne kraje świata.

di22bfi

Prezydent USA przyznał, że wrażliwym sektorem w Europie Środkowo-Wschodniej jest energetyka, dlatego konieczne jest większe bezpieczeństwo energetyczne w Europie. Obama stwierdził, że "będzie to bardzo istotne dla Ukrainy, aby wdrożyć efektywne wysiłki celem reformy jej sektorów energetyki i zdywersyfikowania źródeł dostaw gazu".

Obama zaznaczył, że gospodarka Ukrainy wymaga około trzy razy więcej energii na wyprodukowanie tej samej ilości towarów co Polska. - Bardzo ciężko Ukrainie uzyskać konkurencyjność i odnieść sukces, jeżeli faktycznie jest aż tak bardzo nieefektywna w wykorzystaniu energii. To są obszary, w których możemy osiągnąć postęp - stwierdził prezydent USA. Obama zwrócił uwagę, że Polska prowadzi bardzo ważne inwestycje, które pozwolą w przyszłości na sprowadzanie do Europy zasobów skroplonego gazu naturalnego.

- Uzgodniliśmy już ramy dostaw gazu, które zwiększą (...) możliwości przerobowe Europy - zaznaczył Obama.

Obama podkreślił także, że rozmawiał z Tuskiem o wadze TTIP (Transatlantic Trade and Investments Partnership - układu o wolnym handlu między Ameryką a Europą, który jest jeszcze negocjowany). Prezydent Stanów Zjednoczonych dodał, że Polska była bardzo mocnym orędownikiem tej umowy. Obama stwierdził, że jedną z najważniejszych korzyści silnej umowy handlowej będzie to, że "o wiele łatwiej będzie dzięki temu zatwierdzić eksport gazu naturalnego do krajów, z którymi już będziemy mieli umowę o wolnym handlu".

Obama rozmawiał też z Tuskiem - w kontekście energetyki - o zmianach klimatycznych. "Stany Zjednoczone właśnie podjęły ważne kroki, aby zaproponować nowe standardy, które mogą dać znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla z naszych elektrowni. Powinien być to wysiłek globalny" - mówił Obama. Przypomniał, że Polska zorganizowała w zeszłym roku bardzo udaną konferencję na temat zmian klimatycznych. - Podobną konferencję chcielibyśmy urządzić w roku najbliższym - zapowiedział prezydent. Stwierdził, że zarówno dla USA, jak i dla Unii Europejskiej ważne jest to, by świecić przykładem i szykować się do redukcji emisji CO2 również poza rokiem 2020.

- Jeżeli myślimy poważnie o dywersyfikacji źródeł energii i efektywności energetycznej, możemy połączyć wysiłki tak, by stać się nie tylko bardziej bezpiecznymi i politycznie, i gospodarczo, również bardziej przyjaznymi dla środowiska - podsumował Obama.

Prezydent skomentował też słowa Donalda Tuska o tym, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. - Jestem przekonany, że przyjaźń, którą nawiązaliśmy w ciągu tych wielu lat, będzie tylko i wyłącznie rosnąć w siłę. Mimo że wspaniale, że możemy mieć przyjaciół, gdy wszystko jest dobrze, to premier (Tusk) miał absolutną rację mówiąc, że przyjaciół poznaje się w biedzie. Lepszego przyjaciela gdziekolwiek indziej na świecie - niż Polska - nie mamy. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, dziękuję! - powiedział Obama.

di22bfi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di22bfi
Więcej tematów