Trwa ładowanie...
IAR

David Cameron: musimy śledzić dżihadystów w internecie

Premier David Cameron powiedział na konferencji przedwyborczej Partii Konserwatywnej w Nottingham, że Wielka Brytania stoi w obliczu takich samych zagrożeń jak Francja i musi posiadać odpowiednie środki obrony. Wśród nich brytyjski premier wymienił ustawę, dającą wgląd w internetowe kanały komunikacji terrorystów.
Share
Premier David Cameron
Premier David CameronŹródło: AFP, Fot: Paul Ellis
d2ixsf2

Taka ustawa, powszechnie znana jako "podsłuchowa", jeszcze nie istnieje, ale Downing Street nastaje, by dać wywiadowi dostęp przynajmniej do indeksu połączeń internetowych między podejrzanymi o terroryzm.

Cameron przypomniał, że obecnie prawo zezwala na wgląd we wszystkie inne formy komunikacji: od listu po komórkę, tylko nie w e-mail. - Czy chcemy pozwolić, by istniał taki kanał komunikacji, w który nie wolno zajrzeć - nawet w ekstremalnych okolicznościach? Moja odpowiedź brzmi - nie. Pierwszym obowiązkiem każdego rządu jest zapewnić bezpieczeństwo krajowi i obywatelom - powiedział David Cameron . Dodał, że nie uważa, aby wgląd w komunikację internetową kłócił się z demokracją:

Nieudane próby

Jak tłumaczy agencja EFE, dotychczas rządowi Camerona nie udało się wprowadzić odpowiedniej ustawy, zwiększającej kompetencje służb specjalnych. Powodem był sprzeciw organizacji broniących praw obywateli, a także Liberalnych Demokratów, czyli koalicjanta partii Camerona.

d2ixsf2

Dostęp do rozmów i maili obywateli jest tematem debaty w Wielkiej Brytanii od ujawnienia przez Edwarda Snowdena tajnych programów inwigilacji internetu, które prowadzone są przez brytyjskie i amerykańskie służby.

Zobacz również: "Służby w stanie podwyższonej gotowości"

d2ixsf2

Podziel się opinią

Share
d2ixsf2
d2ixsf2
Więcej tematów