Trwa ładowanie...
19-09-2014 12:17

Czy wzgórze wawelskie zostanie zrewitalizowane? Zadecyduje nowy prezydent

O tym, że wzgórze wawelskie powinno być wyremontowane w jak najszybszym czasie nikt nikogo nie musi przekonywać. Prace konserwatorskie, które są dokonywane na terenie zamku nijak się mają do otoczenia najważniejszego krakowskiego zabytku.

Share
Czy wzgórze wawelskie zostanie zrewitalizowane? Zadecyduje nowy prezydentŹródło: WP.PL, fot: Robert Kulig
d1wx4nt

Turyści i krakowiacy od lat narzekają na wygląd stoków wzgórza wawelskiego oraz na stan chodników na ulicy Podzamcze. Posadzone przypadkowe drzewa, kolidujące ze sobą oświetlenie, beznadziejny bruk.

Na terenie zamku wawelskiego przeprowadzane były rekonstrukcje baszt, na bieżąco przeprowadzane są pilne remonty. Jednak reszta wzgórza woła o pomstę do… urzędników. Jak się okazuje, projekt poprawienia tego stanu rzeczy istnieje już od lat.

- Wstępną koncepcję zagospodarowania terenu dookoła wzgórza wawelskiego posiadamy już od 2007 roku. Zakłada ona rewitalizację schodów i ulicy prowadzącej do bram zamku oraz zieleni okalającej cały teren - mówi w rozmowie z WP.PL Piotr Hamarnik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. - Jednak dotychczas urzędnicy nie znaleźli środków w budżecie miasta. Mamy nadzieję, że w tym roku się to jednak uda. Wtedy zaktualizujemy naszą koncepcję i ruszymy z pracami - dodaje rzecznik.

Według wstępnej koncepcji remont potrwałby cztery sezony (wyłączając sezon turystyczny), więc prace zakończyłyby się dopiero w 2019 roku. Całość pochłonęłaby ok. 15 mln zł.

W grudniu uchwalany będzie budżet na kolejny rok. Czy znajdą się pieniądze na zaplanowany remont? Decyzja co zrobić z wzgórzem wawelskim będzie należała do nowego prezydenta i krakowskich radnych.

d1wx4nt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wx4nt
Więcej tematów