Trwa ładowanie...

"Czy wy jesteście poważni?". Ukraińska polityk zareagowała na wpis ONZ

Od wielu tygodni ukraińscy politycy dość krytycznie wypowiadają się wobec działań Organizacji Narodów Zjednoczonych. W poniedziałek międzynarodowa organizacja przypomniała w mediach społecznościowych o Dniu Języka Rosyjskiego. Wpis ten nie umknął uwadze jednej z ukraińskich parlamentarzystek.

"Czy wy jesteście poważni?". Ukraińska polityk zareagowała na wpis ONZ. Na zdjęciu sekretarz generalny António Guterres "Czy wy jesteście poważni?". Ukraińska polityk zareagowała na wpis ONZ. Na zdjęciu sekretarz generalny António Guterres Źródło: Getty, Twitter
d1n8oi9

Od 2010 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych 6 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego. Tego dnia przypada rocznica urodzin rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina, uważanego za jednego z największych twórców współczesnego literackiego języka rosyjskiego.

O przypadającym dniu ONZ postanowiło przypomnieć w mediach społecznościowych. "Poniedziałek jest Dniem Języka Rosyjskiego" - napisano na Twitterze.

d1n8oi9

W komentarzach do wpisu internauci wytknęli organizacji pewien nietakt. "Wybaczcie, ale to nie jest najlepszy czas na promowanie czegokolwiek związanego z Rosją" - zauważył jeden z komentujących.

"Całkowicie zhańbiliście swoje dokonania"

Na ten wpis zareagowała także Inna Sovsun, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy, była ukraińska wiceminister edukacji i nauki.

"Droga Organizacjo Narodów Zjednoczonych i Sekretarzu Generalny, czy wy jesteście poważni? Czym do diabła jest dzień języka rosyjskiego? Czy wy nie widzicie, jak Rosja wprost ignoruje ONZ? Całkowicie zhańbiliście swoje dokonania. Jestem zdziwiona, że ONZ jeszcze nie rozwiązano. To jedyna rzecz, jaka pozostała do zrobienia" - przekazała ukraińska polityk.

To nie pierwszy raz, kiedy ukraińscy politycy mocno krytykują Organizację Narodów Zjednoczonych. - ONZ nie radzi sobie z żadnym z zadań. Wojny i tak się toczą, jak to widać choćby na naszym przykładzie. ONZ nie jest w stanie jej zatrzymać. A Rada Bezpieczeństwa ONZ nie odzwierciedla realnego rozkładu sił na świecie. Nie ma tam na przykład takich państw jak Indie, Niemcy czy Japonia, które są potężnymi graczami i wyznaczają równowagę sił w świecie - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas przemówienia w Davos.

d1n8oi9

Polityk oznajmił też, że są podstawy prawne do wykluczenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa, ponieważ Federacja Rosyjska nielegalnie zajmuje w niej miejsce. Jednakże - podkreślił - aby ją wykluczyć, należy mieć nie tylko podstawę prawną, lecz również wolę polityczną do jej zastosowania.

Zobacz też: Był w Kijowie, kiedy wybuchła wojna. "To był potężny szok"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1n8oi9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1n8oi9
Więcej tematów