Trwa ładowanie...
06-11-2015 11:50

Coraz więcej Polaków przeciwko przyjmowaniu uchodźców

51 proc. Polaków jest przeciwna przyjęciu w naszym kraju części z przybyłych do Europy uchodźców z Bliskiego Wschodu lub Afryki, ale 43 proc. akceptuje takie rozwiązanie. 6 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu CBOS.

Coraz więcej Polaków przeciwko przyjmowaniu uchodźcówŹródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d25vkvs
d25vkvs

"Nadal jednak większość społeczeństwa (54 proc.) popiera udzielanie pomocy osobom uciekającym przed wojnami, choć zazwyczaj tylko do czasu zakończenia konfliktu w kraju pochodzenia uchodźców (46 proc.)" - podkreślono w sondażu przysłanym w piątek PAP.

W najnowszym sondażu zbadano także nastawienie do uchodźców i imigrantów wśród internautów. W okresie od 14 do 21 października w polskim internecie i mediach społecznościowych łącznie opublikowanych zostało ponad 25 tys. materiałów na temat uchodźców, imigrantów i osób ubiegających się o azyl. 12 proc. publikacji pojawiło się w serwisach internetowych, pozostałe 88 proc. materiałów zostało opublikowanych w mediach społecznościowych.

Internauci najchętniej wypowiadali się na temat uchodźców w trakcie debat wyborczych 19 października (debata Ewa Kopacz kontra Beata Szydło)
oraz 20 października (debata liderów ośmiu ugrupowań). "Wpisy te to w dużej mierze wypowiedzi użytkowników mediów społecznościowych konfrontujących swoje poglądy odnośnie uchodźców z wypowiedziami polityków biorących udział w debacie" - podkreślono.

Jak wskazują autorzy sondażu obecnie polscy internauci jednoznacznie kojarzą słowa uchodźca, imigrant i azylant z problemem wojny w Syrii. "Polscy internauci wyrażając opinie na temat kryzysu migracyjnego w Europie sporadycznie zestawiają uchodźców syryjskich z ukraińskimi, jednak gdy to robią, zdecydowanie opowiadają się za przyjęciem Ukraińców, jako kulturowo podobnych do Polaków" - wskazano.

d25vkvs

Z badania wynika, że 6 proc. polskich internautów wypowiadających się na temat kryzysu migracyjnego ma pozytywny stosunek do kwestii pomocy imigrantom i ich asymilacji w Polsce. Deklarują pomoc każdemu, bez względu na kolor skóry czy religię, a postawę internautów myślących inaczej uważają za ksenofobiczną i niezgodną z dominującą w Polsce religią chrześcijańską.

Spośród internautów biorących udział w dyskusji 13 proc. neutralnie odnosi się do kwestii udzielenia uchodźcom schronienia w Polsce. "Są to osoby, które widzą Polskę jako członka UE - zgodnie z jej polityką nasz kraj powinien włączyć się w pomoc uchodźcom. Jednak wątpliwości budzi liczba uchodźców, którzy powinni trafić do Polski. Internauci są przeciwni narzucaniu przez UE 'kwot', uważają, że każdy kraj powinien przyjąć tylu imigrantów, ilu sam uzna za stosowne" - podają autorzy sondażu.

81 proc. wpisów internautów negatywnie odnosi się do kwestii przyjmowania uchodźców do Polski. Głównymi czynnikami decydującym o niechęci wobec uchodźców są odmienna religia i kultura (20 proc. wypowiedzi).

Jak podkreślono Polacy obawiają się, że przybysze nie będą szanować polskich tradycji świeckich i religijnych, że będą agresywni w stosunku do białych kobiet, będą wcielać w życie prawa islamu, który - jak podał CBOS - bardzo często określany jest przez uczestników dyskusji mianem "religii nienawiści".

d25vkvs

Kolejnym czynnikiem wpływającym na niechęć do uchodźców jest obawa przed epidemiami chorób, które mogą przenosić z odległych krajów podróżujący uchodźcy (16 proc. wypowiedzi). Internauci, obserwując proces przyjmowania imigrantów w innych europejskich krajach, zauważają, że procedury medyczne nie są wystarczające, co prowadzi do wybuchu chorób w ośrodkach dla uchodźców.

10 proc. wpisów internautów jest przeciwnych polityce UE wobec uchodźców, spekulując, że poprzez nieograniczone przyjmowanie imigrantów władze UE dążą do osłabienia tożsamości narodowej mieszkańców poszczególnych krajów. Pozostałe 12 proc. wypowiedzi to wpisy, które nie zawierają uzasadnienia niechęci wobec imigrantów.

Sondaż został przeprowadzony przez CBOS między 15 a 21 października na liczącej 1114 osoby reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

d25vkvs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25vkvs
Więcej tematów