Trwa ładowanie...
d1nf0mf

Były szef TK uniewinniony. Wcześniej skazano go za... złożenie kwiatów

Radomski sąd unieważnił wyrok w sprawie Jerzego Stępnia. Były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, został skazany za złożenie w 1988 roku kwiatów pod pomnikiem Czerwca '76.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jerzy Stępień od 2016 r. jest prezesem Instytutu Lecha Wałęsy
Jerzy Stępień od 2016 r. jest prezesem Instytutu Lecha Wałęsy (PAP)
d1nf0mf

Orzeczenie skazujące Stępnia oraz towarzyszące mu osoby, zapadło w 1989 roku. Po prawie trzydziestu latach wniosek o uznanie tamtych orzeczeń za nieważne złożyła Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej. Sąd okręgowy w Radomiu przychylił się do tego wniosku. - Dziś właściwie czuję wstyd za nasze państwo, którego organy mnie skazywały – mówił po ogłoszeniu decyzji sądu Jerzy Stępień.

Zobacz także: Adam Bodnar: „Regularnie składam wnioski o wyłącznie sędziów Trybunału Konstytucyjnego”

Obecny na piątkowej rozprawie był radomski opozycjonista Bronisław Kawęcki, który przed niespełna 30 laty był obrońcą w procesie odwoławczym. - Mimo wielkiej inwigilacji SB i represji podczas wszystkich uroczystości, ludzie setkami czy tysiącami, a czasem to było tylko kilkanaście osób, przychodzili pod pomnik, żeby pokazać, że trwają, że są – wspominał w rozmowie z portalem cozadzien.pl. Sam został skazany za to to samo "przestępstwo", a decyzja w sprawie cofnięcia wyroku ma zapaść na początku kwietnia

d1nf0mf

Jerzy Stępień za działalność opozycyjną był również skazywany na więzienie. Po 1989 roku był senatorem I i II kadencji, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, sędzią oraz przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego. Za niedawny udział w politycznym wiecu PO ma usłyszeć zarzuty od izby dyscyplinarnej TK.

Źródło: cozadzien.pl

d1nf0mf

Podziel się opinią

Share

d1nf0mf

d1nf0mf
Więcej tematów