Trwa ładowanie...
d28t3ci

Była minister zaatakowana na ulicy. Prokuratura wszczęła dochodzenie

Nathalie Kosciusko-Morizet, francuska polityk centroprawicowej partii Republikanie, była minister środowiska, została napadnięta na targu w Paryżu. Przewieziono ją do szpitala. - Wyraża żal, że nie będzie w stanie uczestniczyć w końcowym etapie kampanii wyborczej - poinformowali jej współpracownicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(East News)
d28t3ci

Polityk na jednej z francuskich ulic zabiegała o poparcie dla swojego ugrupowania przez niedzielną drugą turą wyborów parlamentarnych we Francji. Nagle podszedł do niej mężczyzna i rzucił jej w twarz garść ulotek. Miał ją też obrażać. Chwilę później kobieta leżała już na chodniku. Jak podaja BBC, uderzyła głową o ziemię. Była nieprzytomna przez kilka minut.

Napastnik uciekł z miejsca zdarzenia. Sztab wyborczy Kosciusko-Morizet poinformował, że deputowana pozostanie na noc w szpitalu na obserwacji. Prokuratura zdecydowała z kolei o wszczęciu dochodzenia w sprawie napaści.

Atak na polityk potępili zarówno przedstawiciele prawej, jak i lewej strony francuskiej sceny politycznej. Walczący o mandat z Kosciusko-Morizet przedstawiciel centrowej partii La Republique En Marche (LREM) zawiesił swoją kampanię wyborczą.

d28t3ci

Do czwartkowych wydarzeń odniosła się też Marine Le Pen, szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego. - W kampanii wyborczej nie ma miejsca na przemoc - napisała na swoim twitterowym profilu.

Wybory parlamentarne we Francji

Za Francuzami pierwsza tura wyborów. Znane już są oficjalne wyniki. Wygrała je centrowa partia prezydenta Emmanuela Macrona La Republique en Marche (LREM) i jej sojusznicy.

d28t3ci

La Republique en Marche (LREM) wraz z sojuszniczym ugrupowaniem MoDem zdobyły 32,32 proc. głosów. Ugrupowania te mogą liczyć na 400 - 445 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, liczącym 577 deputowanych. Drugie miejsce zajęła prawica, czyli partia Republikanie. Uzyskała 21,56 proc. głosów (może zyskać 70 - 130 miejsc), trzecie - skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) (13,20 proc. głosów).

W niedzielę odbędzie się druga tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu.

Źródło: PAP/BBC/WP

d28t3ci

Podziel się opinią

Share

d28t3ci

d28t3ci
Więcej tematów